Niedziela, 15 października 2017

"Kościuszko jest bliski sercom wszystkich harcerzy"

- Tadeusz Kościuszko dla nas, harcerzy, jest postacią szczególną: niezłomnej walki o suwerenną i niepodległą Rzeczpospolitą, o wolną Polskę - nie tylko dla elit, ale wolną dla wszystkich - mówił w niedzielę w Krakowie prezydent Andrzej Duda.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP do harcerzy po apelu rozpoczynającym obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w uroczystej mszy świętej z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, a następnie w apelu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

 

 

Prezydent przypominał w swoim wystąpieniu, że 22 lutego, w Dniu Myśli Braterskiej, wezwał harcerzy, by w sposób szczególny uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. - Dziękuję, że już dzisiaj na tę moją prośbę odpowiadacie, inaugurując te wielkie obchody stulecia odzyskania niepodległości przez polskie państwo - zwrócił się prezydent do harcerzy.

 

Zobacz także: Prezydent: Harcerzem pozostaje się do końca życia Wizyta w West Point [PL/ENG] Prezydent Andrzej Duda odwiedził obóz harcerski - Inaugurujecie je w dniu niezwykle szczególnym, a zarazem symbolicznym i pięknym - w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, którego życie otwierało walkę o odzyskanie niepodległości i suwerenności przez Rzeczpospolitą - mówił Andrzej Duda.

 

W ocenie prezydenta, Kościuszko przez całe swoje życie walczył o niepodległą i suwerenną Rzeczpospolitą z dumą i podniesioną głową. - Dziękuję wam za tę obecność i pamięć, także dlatego, że w tym patriotycznym ujęciu Kościuszko dla nas, harcerzy jest postacią szczególną: niezłomnej walki o suwerenną i niepodległą rzeczpospolitą, o wolną Polskę - nie tylko dla elit, ale wolną dla wszystkich - podkreślił prezydent.

 

- Kościuszko dostrzegał każdego swojego rodaka: od magnata, szlachcica, a skończywszy na zwykłym chłopie - tym, który obciążony był pańszczyzną, a którego uczył miłości do ojczyzny - zaznaczył Andrzej Duda. Dodał, że chciałby, aby harcerze w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości o Kościuszce pamiętali.

 

Podczas uroczystości Prezydent  RP wręczył Naczelniczce Harcerek ZHR, Naczelnikowi Harcerzy ZHR oraz Sekretarzowi Generalnemu ZHP poza granicami Kraju albumy „Legiony”.

 

Przekazał także harcerzom żagwie do rozpalania harcerskich ognisk. - Złóżcie je w waszych harcerskich watrach, niech razem z tymi watrami płoną na 100-lecie odzyskania niepodległości, niech w całej Polsce, we wszystkich jej zakątkach będą znakiem siły, tak jak zawsze znakiem siły jest płonący ogień, który daje nam ciepło, wiarę i nadzieję -  powiedział prezydent.


W trakcie apelu odczytano rozkaz przewodniczącego ZHR hm. Grzegorza Nowika o rozpoczęciu Programu ZHR "Niepodległa 1918 – 2018". Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie Pary Prezydenckiej z harcerzami.
 

 

 

Niedzielną mszę św. w Katedrze Wawelskiej z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki poprzedził dźwięk dzwonu Zygmunta. Mszy przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Parze Prezydenckiej towarzyszył Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski. Podczas mszy wierni modlili się także w intencji ojczyzny. 

 

- 15 października 1817 r. zmarł w Szwajcarii Tadeusz Kościuszko, inżynier wojskowy, fortyfikator, polski i amerykański generał wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, najwyższy naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji w 1794 r. - powiedział we wprowadzeniu do mszy św. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

W homilii metropolita podkreślił m.in., że "Tadeusz Kościuszko stał się natchnieniem dla kolejnych pokoleń tych, którzy uważali, iż dla Polski trzeba oddać własne życie".

 

 

Po mszy Prezydent RP z Małżonką złożył wieniec na sarkofagu Tadeusza Kościuszki w krypcie św. Leonarda. Kwiaty na sarkofagu Tadeusza Kościuszki złożyły także inne osoby i delegacje.

 

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki. W Krakowie, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, a nad miastem góruje Kopiec Kościuszki.  (PAP/MK)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.