Niedziela, 4 listopada 2018

Prezydent: Żeby Polska była taka, o jakiej marzymy

– W tej chwili odnawia się Polska. Polska zyskuje piękną twarz. Polska, która będzie się ambitnie i pięknie rozwijała, tak jak ambitnie i pięknie rozwijała się II RP – mówił w niedzielę w małopolskim Zakliczynie Prezydent Andrzej Duda.

 

– Każdego dnia swoją pracą możemy przyczyniać się do tego, że Polska będzie lepsza, lepsza dla nas wszystkich – podkreślił.

 

Życzył uczestnikom uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości, aby Polska była taka, o jakiej wszyscy marzymy i o jakiej marzyli ci, którzy szli walczyć o jej wolność. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości pt. „Z Zakliczyna do Łowczówka”

 

– Pamięć tradycji legionowej tak mocno wpisana w tę ziemię jest dla mnie jako człowieka, a dziś jako Prezydenta RP niezwykle istotna – podkreślił w wystąpieniu Andrzej Duda.

 

Przypomniał, że w grudniu 1914 r. z Zakliczyna wyszła I Brygada Legionów w bój z Rosjanami pod Łowczówkiem. – To była pierwsza wielka bitwa i pierwsza wielka próba wojenna polskich legionistów. Próba wojenna, którą zdali znakomicie, nie pozwalając oskrzydlić wojsk austriackich – mówił Prezydent.

 

Andrzej Duda mówił, że w bitwie tej zginęło ponad 130 polskich żołnierzy i przywołał postać bohatera tej bitwy, mjr. Kazimierza Jakuba Bojarskiego – dowódcę jednego z plutonów. Podziękował za odnowienie pomnika na jego mogile.

 

– To jest pewien symbol. Symbol tego, że w tej chwili odnawia się również i Polska. I Polska zyskuje piękną twarz, Polski, która będzie się ambitnie i pięknie rozwijała, tak jak ambitnie i pięknie rozwijała się II RP – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że ma nadzieję, że nic nie przerwie tego rozwoju.

 

 

Prezydent uczestniczył w uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Podczas wizyty towarzyszył mu minister Wojciech Kolarski.

 

W niedzielę przypomniano odezwę marszałka Józefa Piłsudskiego do legionistów, grupa rekonstrukcji historycznej odtworzyła wymarsz legionistów pod Łowczówek. Na Rynku śpiewano pieśni patriotyczne, a młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Piłsudskiego zatańczyła poloneza. Uroczystości rozpoczynają Powiatowy Tydzień Niepodległości, który potrwa do 11 listopada.

 

 

 

Z Zakliczyna I Brygada Legionów wyruszyła 22 grudnia 1914 r. w bój z Rosjanami pod Łowczówkiem. Była to jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej. 

Prezydent wziął także udział w polowej mszy św. odprawionej w intencji ojczyzny oraz poległych i zmarłych legionistów na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Następnie wygłosił przemówienie do uczestników XX Zlotu Niepodległościowego „Łowczówek 2018”.  

 

 

Na wniosek Starosty Tarnowskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął zlot Patronatem Narodowym. Zobacz także: Prezydent: To jest świadectwo ceny, jaką płaci się za wolność

 

Prezydent powiedział, że „wdzięczność za powrót Polski na mapę Europy i świata jest tym większa i tym bardziej poruszająca, i tym większe wywołuje dreszcze, kiedy się jest w takim miejscu jak to, gdzie wolność krzyżami się mierzy”. –  One tu stają, my patrzymy na nie, a one na nas. I to jest świadectwo w cenie, jaką płaci się za wolność  – mówił Prezydent.


Zdaniem Andrzeja Dudy, gdybyśmy dzisiaj tych żołnierzy zapytali, czy było warto, to odpowiedzieliby: „Tak, było warto, mimo tego, że żyłem tylko 20 kilka lat. Było warto, choć cierpiałem, choć przecież się bałem, bo tu toczyły się tak straszne walki”, które – jak powiedział Prezydent – trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić.

 

Cmentarz wojenny nr 171 w Łowczówku upamiętnia bój pod Łowczówkiem, stoczony przez I Brygadę Legionów pod dowództwem gen. Kazimierza Sosnkowskiego walczącą po stronie Austro-Węgier przeciwko Rosjanom. O wadze tego starcia świadczy inskrypcja „ŁOWCZÓWEK 24 XII 1914” na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. (PAP, MK)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.