Czwartek, 8 czerwca 2017

Prezydent rozmawiał o referendum z Marszałkami Sejmu i Senatu

W czwartek wieczorem odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkami Sejmu - Markiem Kuchcińskim i Senatu - Stanisławem Karczewskim. Politycy rozmawiali ok. dwóch godzin o kwestiach związanych z referendum konsultacyjnym w sprawie konstytucji. W spotkaniu wziął też udział Paweł Mucha.

 

To, co najmocniej wybrzmiało w czasie spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu, to deklaracja pana prezydenta Andrzeja Dudy, że podtrzymuje wolę, by referendum było przeprowadzone 11 listopada 2018 r - powiedział w czwartek wieczorem wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 

- To było bardzo dobre spotkanie, bardzo dobra rozmowa, która obejmowała zarazem sprawy bieżące, polityczne, które marszałkowie sygnalizowali, które były także przedmiotem rozmowy. Ale główne zakresy merytorycznej rozmowy to była kwestia potwierdzenia przez pana prezydenta tej informacji (...) czyli kontekst organizacji w dniu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 2018 r. konsultacyjnego referendum konstytucyjnego, które byłoby podsumowaniem pierwszego etapu prac nad nową ustawą zasadniczą - powiedział Paweł Mucha po zakończeniu spotkania.

 

Zobacz także: „Nowa konstytucja powinna być konstytucją obywatelską” Minister Łapiński: Referendum drogowskazem dla polityków przy tworzeniu nowej konstytucji Podczas rozmowy prezydent poinformował marszałków Sejmu i Senatu, że chciałby, aby "w toku pogłębionych konsultacji, dyskusji, rozmowy, która będzie się toczyć i z panami marszałkami, ale też na forum publicznym pomiędzy społeczeństwem a panem prezydentem, wypracować zakres zagadnień, które będą podstawą sformułowania pytań referendalnych". - I te rozstrzygnięcia w zakresie pytań referendalnych byłyby podstawą do dalszych prac nad ustawą zasadniczą, jeśli byłaby taka wola obywateli, Polaków, potwierdzona przez rozstrzygnięcie referendalne - dodał minister Mucha.

 

Jak poinformował, podczas spotkania mówiono także "o kwestiach prawnych, organizacyjnych, technicznych", relacjonowano też przebieg rozmów prowadzonych przez Kancelarię Prezydenta z PKW.

 

- To, co najmocniej wybrzmiało, to jest deklaracja pana prezydenta, że taka jest jego wola i taką wolę podtrzymuje, żeby referendum było przeprowadzone 11 listopada 2018 r., tak jak to prezydent wcześniej zapowiadał. Przez to spotkanie rozpoczął się dialog jeśli chodzi o władzę ustawodawczą, ale ten dialog jest cały czas kontynuowany i prowadzony - powiedział Paweł Mucha. 

 
Wcześniej w czwartek Andrzej Duda wygłosił w Pałacu Prezydenckim oświadczenie. Podkreślił w nim, że konsultacje w sprawie konstytucji są dla niego bardzo ważne. Zaznaczył, że jego intencją jest, żeby w proponowanym referendum Polacy "wskazali ekspertom i politykom te kierunki, w których chcieliby, żeby był reformowany ustrój RP, te kierunki, w których chcieliby, żeby podążała nowa ustawa zasadnicza".
 
Według Prezydenta, nowa konstytucja powinna być konstytucją obywatelską. - W tym znaczeniu, że to właśnie Polacy wskażą, jak ta konstytucja powinna wyglądać, jakiej konstytucji krótko mówiąc chcą - powiedział.
 
Andrzej Duda zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.
 
Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu. (PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.