Środa, 14 czerwca 2017

"Zachęcam przedstawicieli chorwackiego i polskiego biznesu, żeby intensyfikować współpracę"

Ekscelencjo, Szanowna Pani Prezydent,

Szanowni Panowie Prezesi Izb Gospodarczych,
Szanowni Państwo Prezesi Polskich i Chorwackich Firm,
Szanowni Państwo Ambasadorowie!
 

Przede wszystkim chciałem bardzo serdecznie Pani Prezydent podziękować za zorganizowanie tego dzisiejszego spotkania, tego biznesowego polsko-chorwackiego śniadania. Bardzo też dziękuję za takie niezwykle wnikliwe wprowadzenie oraz wskazanie najważniejszych działań i porozumień biznesowych, jakie pomiędzy Polską a Chorwacją na przestrzeni ostatnich lat się nawiązały, funkcjonują i które rzeczywiście rodzą bardzo dobre perspektywy.

 

Przedstawiciele tych wszystkich polskich firm, o których Pani Prezydent przed momentem wspomniała, są tutaj dzisiaj z nami przy tym stole. Jest pan Maciej Libiszewski ‒ prezes właśnie PKP Cargo, jest pan Michał Fijoł ‒ przedstawiciel zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT, jest pan Piotr Ambrozowicz ‒ wiceprezes OT Logistics, jest pan Artur Zawartko ‒ wiceprezes Gaz-Systemu, i jest wreszcie pan Andrzej Zarajczyk ‒ prezes zarządu Pol-Mot Holding, czyli Ursusa.

 

Bardzo się cieszę, że Panowie przyjechali, że Panowie są tutaj na miejscu, że możemy się spotkać, bo właściwie wszystkie Panów działania rzeczywiście wpisują się i już realizują tę wielką ideę Trójmorza ‒ w jej najbardziej istotnym punkcie, jakim jest nie tylko rozwój wzajemnej współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami, ale także jakim jest rozwój infrastruktury, a więc rozwój komunikacji pomiędzy naszymi krajami, a także budowa systemu bezpieczeństwa w przestrzeni Europy Środkowej.

 

Myślę tutaj przede wszystkim o korytarzu gazowym Północ-Południe i o wzajemnym bezpieczeństwie dostaw gazu. Rzeczywiście zrealizowaliśmy gazoport w Świnoujściu i w tej chwili przygotowujemy się do stworzenia rurociągów, które umożliwią sprowadzanie do Polski gazu z szelfu norweskiego, co będzie oznaczało dla Polski absolutnie całkowitą już dywersyfikację dostaw gazu w stosunku do naszego rocznego zapotrzebowania.

 

Ale naszą ambicją nie jest tylko to, by zaspokoić własny rynek i zabezpieczyć siebie. Chcemy być także dostawcą bezpieczeństwa ‒ w związku z tym chcemy tworzyć zabezpieczenie dla naszych partnerów w Europie Środkowej i dlatego chcemy, aby do tej idei Trójmorza Polska ze swojej strony dokładała właśnie w dużym stopniu budowanie bezpieczeństwa energetycznego. Stąd wszystkie nasze zabiegi, stąd nasze działania na szelfie norweskim, gdzie polska firma ma wykupione koncesje wydobywcze, gdzie w zasadzie rozpoczynamy już budowę właśnie gazociągu z szelfu norweskiego do Danii.

 

A ostatnio została podpisana umowa pomiędzy premierem rządu duńskiego i panią premier polskiego rządu Beatą Szydło o budowie z kolei nitki gazociągu z Danii do Polski, który nazywamy Baltic Pipe. W związku z powyższym te działania są rzeczywiście prowadzone i zakładam, że w wyniku zsumowanych, powiększanych możliwości gazoportu w Świnoujściu ‒ plus budowa Baltic Pipe ‒ Polska rzeczywiście będzie mogła być dostarczycielem bezpieczeństwa gazowego, energetycznego dla naszej części Europy w najbliższych latach.

 

Ale to przede wszystkim to, co tak bardzo mocno Pani Prezydent też przed chwilą akcentowała: kwestia relacji handlowych, ale również kwestia budowania relacji międzyludzkich czy też możliwości intensyfikacji tych relacji. To połączenia kolejowe – chcemy, by były one coraz sprawniejsze. To także oczywiście połączenia drogowe, no i lotnicze ‒ widzę, że pan prezes Michał Fijoł się uśmiecha. Bardzo bym chciał, żeby one się rozwijały, chciałbym, żebyśmy oczywiście mieli stałe połączenia z Zagrzebiem. Ale żeby było właśnie to, co Państwo od zeszłego roku realizują – że w wakacje są połączenia z różnymi miastami w Chorwacji, że te samoloty rzeczywiście latają, że turyści mogą wpadać choćby tylko na weekend.

 

A to nie jest bagatelna liczba, bo oficjalnie 750 tys. Polaków, ale nieoficjalnie – Pan Ambasador uśmiechał się do mnie wczoraj, że on szacuje, że ok. miliona polskich turystów w zeszłym roku odwiedziło Chorwację w okresie wakacyjnym. To, proszę Państwa, jak się szacuje, ok. 255 mln euro, które polscy turyści zostawili tutaj, w Chorwacji. Więc jeżeli weźmiemy pod uwagę dotychczasową wielkość naszych obrotów oraz to, że łączny eksport z Polski do Chorwacji w zeszłym roku wyniósł ok. 600 mln euro – i tak się chwalimy tym, że wzrósł dwukrotnie – to te 255 mln euro wcale nie jest taką małą kwotą.

 

Mam nadzieję, że ona będzie się powiększała, że w szczególności będzie się również powiększała wraz ze wzrostem zamożności polskiego społeczeństwa. Czyli polski turysta, polski klient będzie klientem coraz atrakcyjniejszym, takim, który będzie w stanie kupić więcej usług, który będzie w stanie kupić usługi droższe, bardziej ekskluzywne, który – krótko mówiąc – będzie dorównywał klientowi zachodnioeuropejskiemu, jak Niemcy czy Austriacy, wśród których Chorwacja jest niezwykle popularna i którzy zajmują pierwsze miejsca, jeżeli chodzi o ranking wakacyjnych przybyszów do Chorwacji. I to jest ten kierunek, który powinniśmy wzmacniać.

 

Jedną rzecz powiem na zakończenie, bo Pani Prezydent przedstawiła tu już całe spektrum, więc nie będę robił tego drugi raz, nie chcę zabierać też czasu. Natomiast jedną rzecz chcę bardzo mocno podkreślić: Polacy są bardzo dobrze przyjmowani w Chorwacji, są tu życzliwie traktowani i liczba polskich turystów przybywających do Chorwacji jednoznacznie wskazuje, że to jest miejsce, do którego Polacy przyjeżdżają z ochotą, z radością. Że to nie tylko piękna przyroda, nie tylko piękne morze, piękne miejsca do plażowania i nie tylko bardzo atrakcyjne do zwiedzania, ale to także świetna atmosfera, która jest tworzona pomiędzy naszymi społeczeństwami, świetna atmosfera, w jakiej przyjmowani są polscy turyści – i to ma niezwykle istotne znaczenie dla rozwijania naszej współpracy. Wierzę, że właśnie m.in. dzięki temu w tym planie rozwoju współpracy Trójmorza właśnie Polska i Chorwacja będą w stanie ten korytarz budować w sposób sprawny i że nasze działania w ramach tej inicjatywy, Pani Prezydent, zakończą się sukcesem.

 

Gorąco zachęcam przedstawicieli chorwackiego i polskiego biznesu, żeby tę współpracę intensyfikować. A także nam ‒ jako tym, którzy sprawują władzę, i w związku z tym także i tym, którzy mają wpływ na kształt rozwiązań prawnych ‒ zwracać uwagę na elementy, które mogą zostać poprawione, naprawione, wprowadzone. Po to, żeby ta wzajemna wymiana gospodarcza, a także możliwości inwestycyjne – bo to jest niezwykle istotne – się poprawiały, żeby łatwiej było zainwestować pieniądze i żeby było większe poczucie bezpieczeństwa tych inwestycji.

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję Pani Prezydent za możliwość uczestnictwa w tym spotkaniu, za zaproszenie. I Panom Prezesom także bardzo dziękuję za działania organizacyjne.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.