Piątek, 16 czerwca 2017

Krzysztof Szczerski: Helmut Kohl był patronem ułożenia relacji polsko-niemieckich po zjednoczeniu Niemiec

Helmut Kohl będzie w Polsce zapamiętany jako człowiek, który był patronem ułożenia relacji polsko-niemieckich po okresie zjednoczenia Niemiec - powiedział w piątek szef gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.
Były kanclerz federalny Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmut Kohl zmarł w piątek rano w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie w wieku 87 lat.
- Helmut Kohl to bardzo ważny polityk w historii najnowszej Europy, przede wszystkim będzie zapamiętany zawsze jako kanclerz zjednoczenia Niemiec - powiedział szef gabinetu Prezydenta.
- W Polsce będzie zapamiętany jako człowiek, który był patronem też ułożenia relacji polsko-niemieckich po zjednoczeniu Niemiec, po powstaniu nowego państwa niemieckiego, bo patronował traktatowi granicznemu, a potem sam podpisał polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie, którego obchodziliśmy w tamtym roku 25-lecie - dodał.
Krzysztof Szczerski podkreślił, że Kohl był także odznaczony Orderem Orła Białego, co także podkreśla jego rangę w relacjach polsko-niemieckich.
- To człowiek, który wyznaczył tę pozycję Niemiec po zjednoczeniu i wyznaczył ją także jako pozycję kraju, który będzie dbał o dobre relacje z Polską i to dziedzictwo Helmuta Kohla jest dzisiaj szczególnie istotne, żeby było kontynuowane, że zjednoczone Niemcy powinny budować dobre relacje z Rzeczpospolitą - powiedział prezydencki minister.

- Pamiętam swoją rozmowę z Helmutem Kohlem i on właśnie na moje pytanie o przyszłość relacji polsko-niemieckich, mówił, że dla niego bardzo symboliczne jest, że granica z Polską dzisiaj zaczyna się niecałe 100 km od stolicy Niemiec. To jest coś, co oznacza, że Polska i Niemcy muszą działać na rzecz silnego partnerstwa i to jest przesłanie Helmuta Kohla także dla dzisiejszych polityków niemieckich - dodał Krzysztof Szczerski. (PAP)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.