Wtorek, 10 października 2017

Konferencja naukowa „Europa - kryzys i nadzieja” pod patronatem Prezydenta RP

„W obliczu zagrożeń Europejczycy powinni wrócić do korzeni i na nowo przemyśleć podstawy procesu integracji” – uważa prezydent Andrzej Duda.

 

Konferencja naukowa „Europa - kryzys i nadzieja” zorganizowana w ramach obchodów XVII Dnia Papieskiego odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. Na wniosek Jego Eminencji Księdza Kardynała Kazimierza Nycza – Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Prezydent RP Andrzej Duda objął ją swoim honorowym patronatem.

 

Minister Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP, odczytał list Andrzeja Dudy skierowany do uczestników konferencji, w którym prezydent zaznaczył, że "w obliczu zagrożeń" Europejczycy powinni wrócić do korzeni i na nowo przemyśleć podstawy procesu integracji.  Zobacz także: List prezydenta do uczestników konferencji „Europa – kryzys i nadzieja”

 

"Fundamentem tej integracji jest dziedzictwo kulturowe wywodzące się z religii chrześcijańskiej oraz dorobku starożytnej Grecji i Rzymu. Z tych źródeł wypływa wspólna aksjologia i zbudowane na niej systemy prawne i polityczne państw członkowskich Unii Europejskiej" - napisał prezydent.

 

"Sądzę, że kryzys jedności Europy nie ma wyłącznie charakteru instytucjonalnego i same reformy obowiązujących traktatów czy procedur, których konieczność słusznie się podnosi, nie stanowią wystarczającej i powszechnie oczekiwanej odpowiedzi. Aby pokonać obecne trudności, aby nadal umacniać się i rozwijać, wspólnota europejska i tworzące ją narody muszą przede wszystkim zdecydować, kim chcą być, jakim celom, ideą i wartościom chcą służyć" - zaapelował w liście prezydent.

 

Organizatorami konferencji są: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Fundacja Świętego Mikołaja, wydawca „Teologii Politycznej”.  (inf. własna MK/ PAP)

Pliki do pobrania

List Prezydenta RP [PDF]
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.