Środa, 11 października 2017

Paweł Mucha: Prezydent i PiS mają wspólne cele

Minister Paweł Mucha jest przekonany, że porozumienie w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości niedługo zostanie zawarte. - Być może na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w atmosferze porozumienia będzie można to zamknąć - powiedział prezydencki minister w TVP1.

 

Wiceszef Kancelarii  Prezydenta RP zapewniał, że zarówno prezydent, jak i PiS mają wspólne cele.

 

- Pan prezydent przedłożył projekty - bardzo dobre projekty, jeżeli chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym z nową instytucją prawną, jaką jest skarga nadzwyczajna, która pozwala skarżyć prawomocne orzeczenia sądowe, także w tych sytuacjach, gdy dotychczas nie przysługiwał żaden środek zaskarżenia – tłumaczył minister Mucha.

 

Jak dodał, skarga nadzwyczajna to element, którzy pojawiał się w programie PiS. - Tutaj jest wspólnota celów, zarówno jeżeli chodzi o prezydenta i jego program wyborczy w kampanii prezydenckiej,  jak i program Prawa i Sprawiedliwości - wskazywał.

 

Pytany o kwestię noweli o Krajowej Radzie Sądownictwa, Paweł Mucha podkreślił, że zarówno prezydent, jak i PiS zgadzają się co do tego, że "to nie może być sytuacja zamkniętej grupy osób, quasi-korporacji, która będzie poza kontrolą czynników społecznych".

 

Z kolei na pytanie o termin referendum konstytucyjnego, minister Mucha, który pełni także funkcję pełnomocnika do spraw referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji, odparł, że jego zdaniem także w tej sprawie nie ma podstaw do sporu.

 

- Jestem przekonany, że PiS poprze projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego, które prezydent skieruje do Senatu – stwierdził minister, dodając, że referendum konstytucyjne odbędzie się 11 listopada 2018 r. albo w terminie wyborów samorządowych.

 

Na pytanie o termin kolejnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, minister Mucha odpowiedział: - Panowie umówili się, że w najbliższych dniach dojdzie do kolejnego spotkania, o ile będzie taka.  Jest wysoce prawdopodobne, że będą kolejne konsultacje. (PAP/BZ)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.