Menu rozwijane

P. Soloch: Dla Prezydenta szczególne znaczenie miało wzmocnienie gwarancji bezpieczeństwa i wsparcie dla państw, które w największym stopniu zaangażowane były w pomoc Ukrainie.
Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Prezydent Andrzej Duda będzie chciał poinformować o wynikach szczytu NATO w Madrycie, wnioskach i rekomendacjach dla naszego kraju – zapowiedział szef BBN Paweł Soloch.
Nowa koncepcja strategiczna i deklaracja szczytu NATO zawierają założenia, o które zabiegali Prezydent Andrzej Duda i polski rząd – powiedział Szef BBN Paweł Soloch. Zwrócił uwagę na rozmowy Prezydenta z przedstawicielami regionu Indo–Pacyfiku zaproszonych na szczyt Sojuszu.
W BBN odbyła się narada Prezydenta z przedstawicielami rządu i dowódcami wojskowymi w związku z rozpoczynającym się we wtorek szczytem NATO.
– Oczekujemy, że NATO będzie reagować natychmiast na jakiekolwiek naruszenie terytorium państw NATO–wskich – powiedział szef prezydenckiego BBN Paweł Soloch, pytany o szczyt NATO w Madrycie.
Polska oczekuje, że w koncepcji strategicznej zostanie jasno potwierdzona tradycyjna rola NATO jako sojuszu broniącego terytorium państw członkowskich, a Rosja zostanie określona jako zagrożenie – powiedział szef BBN Paweł Soloch.
Szwecja chce jak najszybciej wstąpić do NATO, by uzyskać sojusznicze gwarancje wspólnej obrony, jest zainteresowana polskimi doświadczeniami w akcesji i funkcjonowania w strukturach NATO – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
Państwa wiedza i kompetencje to niezwykle cenne atuty, które należy nie tylko doceniać, ale też w pełni wykorzystywać na potrzeby bezpieczeństwa i obronności Polski – napisał Prezydent.
W BBN odbyła się narada Prezydenta Andrzeja Dudy z udziałem przedstawicieli rządu oraz szefów służb i wojska na temat sytuacji na Ukrainie, polskiego wsparcia oraz współpracy sojuszniczej, w tym akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.
Rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję, przygotowanie NATO na nowe zagrożenia, perspektywy europejskie Ukrainy, scenariusze związane z wojną rosyjsko–ukraińską – to m.in. tematy dzisiejszej narady w BBN.
Prezydent Andrzej Duda zwołał na dziś naradę z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów ws. sytuacji na Ukrainie, polskiego wsparcia oraz współpracy sojuszniczej, w tym akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.
Niemcy stoją wobec potrzeby zwrotu w polityce bezpieczeństwa i od pewnego czasu taki zwrot – widoczny np. we wsparciu Ukrainy – można zaobserwować – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Spotkanie Pawła Solocha i Laury Rosenberger dotyczyło m.in. wyzwań w relacjach z Chinami, również w kontekście współpracy chińsko–rosyjskiej.
Paweł Soloch i Juris Poikāns omówili m.in. wsparcie Ukrainy oraz współpracę w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Głównym tematem rozmów Prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii była sytuacja na Ukrainie i wsparcie, jakiego oba kraje mogą udzielić Ukrainie w staraniach o uzyskanie statusu państwa kandydującego do UE – przekazał Szef BBN Paweł Soloch.