Menu rozwijane

Zachód w negocjacjach z Rosją musi być bardzo twardy, bo ustępstwa niestety eskalują kolejne żądania – mówił Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch w TVN24.
Prezydent Duda od samego początku oczekiwał od rządu skuteczności i jednocześnie humanitarnego traktowania migrantów – mówi Jakub Kumoch.
Planujemy nowe otwarcie w Afryce Subsaharyjskiej, Ameryce Południowej oraz rozbudowywanie obecności w regionie Indo-Pacyfiku – poinformował minister Jakub Kumoch.
W minionym roku nastąpiła duża intensyfikacja międzynarodowych działań Prezydenta, szczególnie w kierunku regionalnym i wschodnim.
Od 8 listopada trwa zmasowany atak na polską granicę z udziałem dużych grup migrantów, ale Łukaszenka ten atak przegrał. Nie był w stanie doprowadzić do pęknięcia polskiej granicy – o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy mówił szef BPM.
Polska ma pełne poparcie Sojuszu Północnoatlantyckiego dla wszystkiego, co robimy dla obrony granicy NATO i dla obrony granicy UE – powiedział Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Reżim Łukaszenki zdał sobie sprawę, że nie da się wziąć szturmem polskiej granicy. My podkreślamy: to nie jest kryzys humanitarny, tylko sztucznie wywołany kryzys polityczny – mówi Jakub Kumoch.
Gra Putina może się skończyć wchłonięciem Białorusi przez Rosję. Co więcej i co gorsza: nie wiem, czy wszyscy na Zachodzie płakaliby po Białorusi – mówi DGP Jakub Kumoch, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, szef Biura Polityki Międzynarodowej.
W sensie praktycznym Polska radzi sobie na granicy z Białorusią, natomiast oczekuje od partnerów unijnych wsparcia przy ukaraniu reżimu A. Łukaszenki za przemyt ludzi i narażanie ich życia; odpowiedź powinna być stanowcza i dotkliwa – uważa szef BPM.
Dziś Prezydent RP z Małżonką udaje się na Litwę. To okazja, by pokazać, w jak znakomitym momencie są stosunki między naszymi krajami; można mówić o pewnej epoce Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy – mówił szef BPM Jakub Kumoch podczas spotkania z mediami.
Nie wolno odpuszczać reżimowi Łukaszenki – ani na granicy, ani w sprawie sankcji. Takie były prośby od przywódców demokratycznej Białorusi, z którymi wczoraj spotkał się Prezydent Andrzej Duda.
W każdej chwili możemy mieć do czynienia z kolejnym konfliktem rosyjsko-ukraińskim; my mamy silne gwarancje sojusznicze, armie sojusznicze w Polsce, więc jesteśmy bezpieczni, ale sytuacja polityczna nie jest bezpieczna – ocenił szef BPM.
Plany aktywności międzynarodowej Prezydenta Andrzej Dudy na najbliższy czas są duże; zaczniemy już w przyszłym tygodniu od spotkania z Sekretarz Generalną OBWE i szczytu klimatycznego – zapowiedział szef BPM Krzysztof Szczerski.
Stanowisko Prezydenta jest jasne – ratyfikacja decyzji o zasobach własnych w budżecie UE musi odbyć się przez pełną procedurę parlamentarną – podkreślał w Polskim Radiu szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
Bezpieczeństwo, Inicjatywa Trójmorza, relacje atlantyckie i europejskie to główne kwestie, którymi będzie zajmowało się Biuro Polityki Międzynarodowej – zapowiedział w „Gościu Wiadomości” minister Krzysztof Szczerski, Szef biura.