Czwartek, 22 lipca 2021

Tokio. Prezydent odznaczył prezesa Toyoty

Prezydent Andrzej Duda uhonorował Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej prezesa Toyoty Takeshiego Uchiyamadę w uznaniu jego wybitnych zasług w rozwijaniu przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz za działalność na rzecz polsko-japońskiej współpracy kulturalnej. 


Uroczystość odbyła się w Ambasadzie RP w Tokio.

 

– Japonia jest krajem, z którym nas Polaków łączą szczególne więzi. Nie byłyby one tak silne, gdyby nie konkretni ludzie, którzy współpracując ze sobą, przyczynili się – na przestrzeni dziesięcioleci, a może nawet stulecia – do nawiązania trwałych, pełnych wzajemnej sympatii i szacunku relacji polsko-japońskich – akcentował Andrzej Duda. 

 

Prezydent podkreślał, że współcześnie symbolem bliskich relacji polsko-japońskich są przedsiębiorcy, ludzie biznesu, ci którzy rozwijają gospodarkę. Jedną z takich osób – o szczególnych zasługach właśnie na tym polu – jest odznaczony przed chwilą Prezes Toyoty, Takeshi Uchiyamada. CAŁE WYSTĄPIENIE >>>

 

 

Prezydent wskazywał, że wybitna działalność Prezesa Uchiyamady jako biznesmena, mecenasa kultury i filantropa zasługuje na coś więcej niż tylko słowa uznania i najwyższe państwowe odznaczenia. – Chciałbym, aby stała się przede wszystkim inspiracją dla kolejnych wspólnych polsko-japońskich przedsięwzięć obejmujących dwie dziedziny życia publicznego: biznes i kulturę – zaznaczył. 

 

 

Zobacz także: Tokio. Wizyta w Ośrodku Fukudenkai Wcześniej Prezydent odwiedził w Tokio Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai, który w latach 20. ubiegłego wieku udzielił pomocy sierotom po polskich zesłańcach na Syberię.  Andrzej Duda podkreślał, że to miejsce jest symbolem polsko-japońskiej przyjaźni.

 

Prezydent podczas wizyty w Japonii weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Jak mówił  Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, Prezydent leci do Tokio, gdyż chciałby w ten sposób „wyrazić wsparcie i solidarność z naszymi sportowcami”. – To był dla nich niezmiernie trudny sezon. Każdy, kto uprawiał sport wie, co znaczy przełożenie igrzysk, że wiąże się to ze zmianą całego cyklu przygotowań – podkreślił minister.
PROGRAM PRASOWY WIZYTY >>

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.