Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął Honorowym Protektoratem następujące organizacje harcerskie w Polsce i poza granicami kraju:
- Związek Harcerstwa Polskiego,
- Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej,
- Stowarzyszenie Harcerskie,
- Związek Harcerstwa Polskiego działający poza granicami Kraju,
- Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie,
- Harcerstwo Polskie na Ukrainie,
- Republikańskie Społeczne Zjednoczenie „Harcerstwo” na Białorusi,
- Harcerstwo Polskie w Republice Czeskiej,
- Royal Rangers Polska,
- Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”,
- Skauci Europy Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego,
- Stowarzyszenie „Skauci Króla”.










































































































Zobacz również: – Zasady obejmowania Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej organizacji harcerskich i skautowych >>
![ah__0141.jpg [245.72 KB]](https://k.prezydent.pl/storage/image/core_files/2021/8/5/c8d88b304eeeb3120bdd6be1bd045fbb/jpg/prezydent/preview/ah__0141.jpg)
Honorowy Protektorat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nad ruchem harcerskim
Historia Honorowego Protektoratu, sprawowanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nad ruchem harcerskim, sięga pierwszych lat istnienia odrodzonego w 1918 roku państwa polskiego.
Harcerstwo jest mocno wpisane w polską niepodległość. Polscy harcerze przyczynili się do odzyskania wolności, walcząc zbrojnie przeciwko zaborcom, prowadząc szeroko zakrojoną pracę organiczną z młodzieżą, wzmacniając patriotyczną świadomość i narodową tożsamość. Po odzyskaniu niepodległości harcerze kontynuowali swoją działalność w duchu kształtowania postaw moralnych, etycznych, prospołecznych i propaństwowych. Idee te były realizowane przez najwybitniejszych działaczy polskiego harcerstwa na czele z jego twórcą – harcmistrzem Andrzejem Małkowskim.
W grudniu 1920 roku po raz pierwszy w historii Marszałek Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa objął Honorowy Protektorat nad harcerstwem, oddając w ten sposób hołd harcerzom walczącym o suwerenność Polski. Zwyczaj obejmowania polskiego harcerstwa Honorowym Protektoratem podtrzymany był przez prezydentów II Rzeczypospolitej i później przez polskie władze emigracyjne w Londynie, a następnie kontynuowany przez demokratycznie wybranych prezydentów III Rzeczypospolitej.
Honorowy Protektorat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wyróżnienie i wyraz uznania dla szczególnej roli ruchu harcerskiego w tworzeniu polskiej państwowości i kultywowaniu tożsamości narodowej, a także oddanej i konsekwentnej pracy polegającej na realizacji harcerskiego systemu wychowawczego i pielęgnowaniu harcerskiego etosu służby Ojczyźnie i bliźniemu.
Harcerski ideał wychowawczy to określony przez organizację harcerską zbiór szczegółowych celów wychowania i samorozwoju, ukierunkowanych na kształtowanie cech charakteru oraz postaw wyróżniających świadomego i aktywnego obywatela państwa polskiego, przejawiających się w braterstwie, służbie i pracy nad sobą. Stanowi kompletny zespół celów, zasad i środków oddziaływania, stwarzający warunki do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju fizycznego, intelektualnego, emocjonalnego, społecznego i duchowego dzieci i młodzieży.
Zgodnie z tradycją i zwyczajem Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, dnia 21 lutego 2016 roku Honorowy Protektorat nad Ruchem Harcerskim w Polsce i poza granicami kraju objął prezydent Andrzej Duda. [Zobacz relację]