Symbolika patriotyczna w Pałacu Prezydenckim

Od niemal czterystu lat Pałac Prezydencki jest trwale związany z polskimi dziejami. W wolnej Polsce po 1989 roku stał się siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – miejscem, które kojarzy się z ciągłością władzy państwowej, odsyła do takich pojęć, jak przestrzeganie Konstytucji, troska o suwerenność i bezpieczeństwo kraju. Dlatego w Pałacu Prezydenckim powstała przestrzeń, w której eksponowana jest polska symbolika państwowa.

 

2 maja 2013 roku, w dniu Święta Flagi Rzeczypospolitej – w Pałacu Prezydenckim została uroczyście otwarta zaaranżowana na nowo Sala Chorągwiana, którą zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych: 

 

W Sali Chorągwianej prezentowane są także kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego, które są symbolami polskiej państwowości. 

Zarówno eksponowane chorągwie, jak i teksty konstytucji tworzą wyjątkową narrację o dziejach polskiej państwowości, o wartościach, z których jako Polacy jesteśmy dumni.

 

Chorągwie i konstytucje układają się w narrację o dziejach Rzeczypospolitej. Są w niej rozdziały dotyczące świetności państwa, wiktorii grunwaldzkiej i wiedeńskiej, ukazana jest gotowość Polski do zawierania sojuszy i stawania w obronie Europy. Ale jest to również opowieść o rozbiorach, powstaniach, o Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”. Chorągwie są odzwierciedleniem kondycji państwa w danym okresie historycznym. Chorągwie z czasów świetności Rzeczypospolitej imponują wielkością, pięknymi zdobieniami, złotymi nićmi czy jedwabiem. W momencie utraty niepodległości najważniejsze stało się samo przesłanie, hasło wymalowane farbą na płótnie. Chorągwie z tego okresu są niewielkie, powstawały w warunkach domowych, w pośpiechu. Zawsze jednak symbolika chorągwi miała dla Polaków wielką siłę oddziaływania.

 

Symbole patriotyczne wzmacniają narodową identyfikację, określają obywatelską tożsamość. Prezentowane chorągwie, a także teksty obu konstytucji łączą się z takimi ideami, jak suwerenność, solidarność, honor, wiara, odpowiedzialność. To uniwersalne wartości, które odgrywają kluczową rolę w życiu narodu. Chorągiew funkcjonuje nie tylko jako znak przynależności do pewnej wspólnoty, ale również jako jedyny w swym rodzaju symbol państwowości. Charakteryzuje się kondensacją treści i obrazu, ekspozycją idei, dzięki którym naród osiąga samowiedzę. Symbolika państwowa odnosi się do zasad, z których wspólnota czerpie siłę i nadzieję. Przedstawione na chorągwiach symbole – Orzeł Biały, Pogoń, krzyż – wiążą się zarówno z pragnieniami i dążeniami związanymi z odzyskaniem przez Polskę niezawisłości, jak i z ideą odpowiedzialności obywateli za państwo niepodległe.

 

Obecna w Sali Chorągwianej symbolika patriotyczna stanowi przesłanie pozostawione nam, współczesnym. Dlatego każdy z eksponatów warto dziś odczytać na nowo, umieścić go w dzisiejszym kontekście, mając w pamięci znaczenie fundamentalnych wartości, do których chorągwie i konstytucje odsyłają. W ten sposób odczytujemy symbolikę patriotyczną naszych przodków jako opowieść o dziejach państwa, ale również jako przekaz o ludziach, którzy na przestrzeni wieków kształtowali Rzeczpospolitą. Dzięki temu idee ważne dla kolejnych pokoleń Polaków stają się ponadczasową wartością, która zapewnia trwanie wspólnoty obywateli.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.