Sobota, 19 stycznia 2019

Ostatnie pożegnanie Pawła Adamowicza

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w mszy świętej pogrzebowej zmarłego tragicznie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 

 

Zobacz także: Żałoba narodowa po śmierci Prezydenta Gdańska [PL/ENG] Prezydent weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Pawła Adamowicza Prezydent: Wrogość i przemoc przyniosły najtragiczniejszy skutek i ból Mszę koncelebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosił zaś abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Na początku nabożeństwa odśpiewano hymn państwowy.

 

Od czwartkowego popołudnia trumna z ciałem Pawła Adamowicza wystawiona była w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, skąd w piątek w kondukcie ulicami miasta została odprowadzona do Bazyliki Mariackiej. Urna z prochami Prezydenta Gdańska została złożona w niszy w kaplicy św. Marcina.

 

 

Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek po południu w szpitalu, do którego trafił w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; jego stan był bardzo poważny, przeszedł kilkugodzinną operację.

 

Od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00 w całym kraju obowiązywała żałoba narodowa. W tym czasie flagi państwowe były opuszczone do połowy masztu.

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.