Niedziela, 1 września 2019

Wieluń. Prezydenci Polski i Niemiec oddali hołd ofiarom wojny [PL/ENG]

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP w Wieluniu na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej [PL/ENG] – To była II wojna światowa, która spustoszyła świat, o której nigdy nie zapomnimy. Nie wolno zapomnieć, aby to, co stało się w Wieluniu, a potem w wielu miejscach w Polsce i na świecie, nigdy więcej się nie powtórzyło – akcentował Andrzej Duda w Wieluniu.

 

Prezydenci Polski i Niemiec wspólnie uczestniczyli w Wieluniu w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

ENGLISH VERSION >>>

 

 

O godz. 4.40 w Wieluniu zabrzmiały syreny alarmowe upamiętniające ofiary bombardowania miasta, które jest nazywane „polską Guernicą”. To było jedno z pierwszych polskich miast zbombardowanych 1 września 1939 r.

 

– Kto mógł się spodziewać, że ta straszna wojna, która w tamtym momencie się rozpoczęła, zacznie się od takiego aktu. Od aktu barbarzyństwa. Od aktu niebędącego w istocie aktem wojennym, tylko będącym aktem terroryzmu, od ataku na zwykłych ludzi – mówił Andrzej Duda. CAŁE WYSTĄPIENIE >>>

 

 

 

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podkreślił w swoim wystąpieniu, że „80 lat temu o tej godzinie na Wieluń spadło piekło – rozpętane przez niemiecki rasistowski obłęd i żądzę niszczenia”. 


– Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń. Chylę czoła  przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii. I proszę o przebaczenie – powiedział po polsku Frank-Walter Steinmeier.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.