Środa, 11 marca 2020

Prezydent: Ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 to ogromne przedsięwzięcie

Obecność znaczących sił armii Stanów Zjednoczonych w Polsce jest dla nas bardzo dobrym znakiem. Oznacza bezpieczeństwo: dla Polski, dla państw bałtyckich, dla tej części Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślał Prezydent Andrzej Duda, który na poligonie drawskim spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami uczestniczącymi w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20.

 

W opinii Prezydenta, ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 pokazują też w praktyce działanie artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego.


Andrzej Duda podkreślił, że te ćwiczenia są największymi, jakie odbyły się w naszej części Europy od ponad 25 lat. Jak dodał, weźmie w nich udział w sumie 37 tysięcy żołnierzy. 

CAŁA WYPOWIEDŹ>>

 

 

– Ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 to ogromne militarne przedsięwzięcie realizowane przez Sojusz Północnoatlantycki, na czele z armią Stanów Zjednoczonych w tej części Europy,  na wschodniej flance NATO – zaznaczył Prezydent. Wspomniał, że równolegle będą się odbywały także organizowane przez wojsko polskie ćwiczenia ANAKONDA 20.

 

W spotkaniu wzięli też udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

 


 

Zobacz także: Odprawa w sprawie ćwiczenia DEFENDER-Europe 20   DEFENDER: Dynamic Employment of Forces to Europe for NATO Deterrence and Enhanced Readiness  dynamiczny przerzut sił do Europy w ramach natowskiej inicjatywy odstraszania i wzmocnionej gotowości. To największy przerzut sił wielkości dywizji, w pełnej gotowości bojowej ze Stanów Zjednoczonych do Europy od ponad 25 lat.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.