Niedziela, 2 maja 2021

Uroczystości z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

Na Górze św. Anny (woj. opolskie) Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w uroczystościach z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
 

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez Prezydenta RP kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II na Górze św. Anny. Andrzej Duda wziął też udział we mszy św. w miejscowym sanktuarium. 

 

Zobacz także: 2 maja 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego Główne uroczystości zorganizowano przy pomniku Czynu Powstańczego – tu Prezydent RP złożył wieniec w imieniu Narodu. – Składam dziś głęboki hołd powstańcom śląskim. Chłopcom ze śląskich miasteczek, ze śląskich rodzin, ze śląskich chałup, ze śląskich domów, co szli dla Polski i do Polski. Co o niej marzyli, co jej pragnęli, i co dla niej ten Górny Śląsk odzyskali, często płacąc za to krwią, a nawet życiem – mówił Andrzej Duda.
 

CAŁE WYSTĄPIENIE>>

 

Na ręce Starosty Strzelec Opolskich Prezydent RP przekazał też pierwszą ze 100 tablic upamiętniających miejsca związane z historią trzech powstań śląskich.

 

 

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Największą i najbardziej krwawą bitwą zrywu były walki w okolicy Góry św. Anny. Pod naciskiem żołnierzy niemieckich górę zajęli Niemcy. Jednak ostateczny wynik powstania historycy uznają za sukces Polski, bo przyłączono do niej przemysłową część Górnego Śląska z większością kopalni i zakładów przemysłowych.

 

Wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja. 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.