Czwartek, 23 stycznia 2020

Davos | Spotkania dwustronne i debata o przyszłości NATO [PL/ENG]

Trzeciego dnia pobytu na 50. Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos Prezydent Andrzej Duda wziął udział w debacie na temat przyszłości NATO. Prezydent RP – przypominając, jak wiele Polsce dało członkostwo w NATO  – opowiedział się za otwarciem drzwi do tej organizacji dla nowych członków. Zwrócił też uwagę na nowe współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa czyli możliwość wystąpienia ataków cybernetycznych. – Dziś do ataku nie jest potrzebna wielka armia. Wystarczy jeden doświadczony człowiek, wyposażony w nowoczesną infrastrukturę, by stworzyć niebezpieczeństwo dla instytucji, dla kraju, a nawet całego Sojuszu – zauważył.

 

 

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że nowe technologie drastycznie zmieniają naturę współczesnych konfliktów. Zapewnił jednocześnie, że ochrona państw członkowskich wynikająca z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego obejmuje także ewentualny atak cybernetyczny na jedno z tych państw.

 

 

Przed południem Prezydent RP  spotkał się z szefem forum Klausem Schwabem, następnie wziął udział w sesji „Transatlantic Alliance: A New Architecture for US-EU Relations”. 

  • Spotkanie z Sekretarzem Generalnym OPEC

Andrzej Duda spotkał się też z Sekretarzem Generalnym Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową OPEC Mohammedem Sanusi Barkindo, by omówić sytuację na Bliskim Wschodzie oraz w Wenezueli i jej wpływ na rynek surowców energetycznych.

 

 

Rozmówcy zgodzili się, że należy wzmóc wysiłki na rzecz deeskalacji napięcia i przede wszystkim utrzymania politycznej stabilności w państwach istotnych dla rynku ropy naftowej. Sekretarz Generalny OPEC zapewnił Prezydenta RP o podejmowaniu wszystkich niezbędnych kroków dla zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw oraz stabilności cen na rynku ropy naftowej. 

 

Poruszono też kwestię sprawiedliwej transformacji w polityce klimatycznej. Mohammed Sanusi Barkindo podkreślił konieczność zachowania zrównoważonego rynku źródeł energii,  który zachowuje różnorodność paliw i gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne. W jego opinii zmiany klimatu nie są związane z konkretnymi źródłami energii, takimi jak węgiel czy ropa naftowa, ale z technologiami ich wykorzystania i o nich należy debatować.

  • Rozmowa z Sekretarzem Generalnym NATO 

Podczas dwustronnego spotkania z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem omówiono nowe zadania dla Sojuszu Północnoatlantyckiego w obecnej sytuacji bezpieczeństwa globalnego i sojuszniczego w sferze militarnej, technologicznej oraz kwestię terroryzmu. Rozmówcy podkreślili znaczenie więzi transatlantyckiej oraz rozwoju zdolności wojskowych Europy wyłącznie jako elementu wspólnych zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO, co ma istotne znaczenie dla relacji UE z USA. 


 

Rozmowa dotyczyła także sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Iraku, gdzie działa misja NATO. Sekretarz Generalny NATO przedstawił warianty dalszej obecności szkoleniowo-wspierającej NATO w tym kraju, które będą dyskutowane w gronie sojuszników. Priorytetem pozostaje bezpieczeństwo misji oraz stabilność Iraku i polityczna wola władz tego kraju.

  • Spotkanie z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego 

Spotkanie z szefową MFW Kristaliną Georgiewą poświęcone było sytuacji w globalnej gospodarce. Kristalina Georgijewa podkreśliła znakomitą kondycję polskiej gospodarki jako przykład odpowiedzialnego rozwoju na tle wyzwań dla stabilności ekonomicznej. 

 

 

Rozmówcy skupili się przede wszystkim na Inicjatywie Trójmorza. Dyrektor Zarządzająca MFW zapewniła, że fundusz pozytywnie odnosi się do Inicjatywy, szczególnie jako narzędzia rozwoju połączeń infrastrukturalnych wspierających wspólny rynek oraz bezpieczeństwo ekonomiczne. Kristalina Georgijewa planuje udział w tegorocznym szczycie Trójmorza, który zaplanowano w Tallinie.

  • Debata w Domu Polskim 

W Domu Polskim w Davos Andrzej Duda wziął udział w kolejnej debacie pt. CEE+ index: Opportunities and benefits for the CEE and investors. – Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy są szczęśliwi ze wzrostu, jaki osiągamy w regionie Inicjatywy Trójmorza. Ale tak to już jest. Jak mówią: nie usmażysz omletu, jeśli nie rozbijesz jajek – mówił.


WYSTĄPIENIE PREZYDENTA [PL ] >>

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA [ENG] >>

 

 

  • Konferencja prasowa 

Na popołudniowej konferencji prasowej Prezydent podsumował wizytę w Davos, podkreślając, że podczas Światowego Forum Ekonomicznego wiele mówiło się na temat współpracy w ramach Trójmorza – Three Seas Initiative. – To pokazuje bardzo dobrą kondycję tej inicjatywy – ocenił, dodając, że zainteresowanie tą formą współpracy państw naszej części Europy wyrażają politycy nie tylko europejscy, ale także politycy i biznesmeni z USA. 

CAŁA WYPOWIEDŹ >>>

 

 

 

Zobacz, co wcześniej działo się w Davos:

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.