Środa, 18 listopada 2020

Wizyta Prezydenta na Litwie [PL/EN]

Przebywający z wizytą na Litwie Prezydent Andrzej Duda spotkał się rano z mającą wkrótce objąć stanowisko premiera tego kraju Ingridą Šimonytė. – Dzisiaj odbyłem bardzo dobre i konstruktywne spotkanie z przyszłą Premier RL Ingridą Šimonytė. Cieszę się na naszą współpracę. Życzę Pani Premier wielu sukcesów – napisał Prezydent na Twitterze. 

  • Litewsko-polskie forum biznesowe online

Później Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nausėda zainaugurowali litewsko-polskie forum biznesowe, które odbyło się w formule telekonferencji i było poświęcone sposobom na zniwelowanie negatywnych skutków pandemii koronawirusa.  Andrzej Duda podkreślał w swoim wystąpieniu znaczenie Inicjatywy Trójmorza. Akcentował, że jest ona zbudowana na idei działania solidarnego, a dzisiaj, kiedy musimy zmierzyć się z bezprecedensowym kryzysem pandemii solidarność narodów ma największe znaczenie. – Musi stać się podstawą jedności europejskiej – zaznaczył.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

ENGLISH VERSION >>

 

W opinii Prezydenta, narzędzia Inicjatywy Trójmorza mogą stanowić znaczącą pomoc dla biznesu w tych trudnych czasach. Wspomniał w tym kontekście o Funduszu Inwestycyjnym Inicjatywy Trójmorza i Forum Biznesowym. Wyraził przekonanie, że Inicjatywa Trójmorza może być bardzo istotna dla przywrócenia szybkiego rozwoju naszych gospodarek.

 

Zobacz także: WILNO: Pożegnanie uczestników powstania styczniowego [PL/EN]

  • Wizyta na cmentarzach

Andrzej Duda odwiedził także tradycyjnie Cmentarz Na Rossie, gdzie złożył wieniec przed Mauzoleum Matki i Serca Syna, uczcił również pamięć powstańców styczniowych.

 

 

  • Rozmowa z przedstawicielkami społeczności polskiej w Sejmie RL

Andrzej Duda spotkał się też z Polkami, które w niedawnych wyborach parlamentarnych do litewskiego Sejmu zdobyły mandaty: z przedstawicielkami partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin oraz z posłanką współrządzącej liberalnej Partii Wolności, Eweliną Dobrowolską.

 

 

WIĘCEJ O WIZYCIE: 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.