Sobota, 19 marca 2016

"Polacy i Węgrzy zachowali dobre wartości"

W sobotę rano prezydent Andrzej Duda w siedzibie węgierskiego parlamentu spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbánem. Po spotkaniu Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką oraz Prezydent Węgier János Áder z Małżonką uczestniczyli we Mszy Św. w Bazylice Św. Stefana.

 

Przed południem prezydent Duda złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie polska i węgierska Para Prezydencka udały się do Pesti Vigadó na inaugurację obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

- W dzisiejszej Unii Europejskiej, w dzisiejszej Europie, w której niewątpliwy jest kryzys wartości, na których zbudowana została cywilizacja europejska, myślę o cywilizacji o korzeniach łacińskich, opartej na pniu chrześcijaństwa te wszystkie ideały w dzisiejszej Europie giną, są zapomniane i deptane przez inne ideologie, które wypaczają w gruncie rzeczy istotę człowieka i człowieczeństwa - zaznaczył prezydent.

Dodał, że Polacy i Węgrzy te dobre wartości zachowali. - Myślę, że jest dzisiaj naszym wielkim obowiązkiem i wielką misją to, aby te nasze wartości do Europy Zachodniej nieść i tych naszych wartości, także w obliczu wszystkich ataków, które na nas spadają, w sposób zdecydowany bronić - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał w swoim wystąpieniu o historycznych związkach Polski z Węgrami, m.in. o pomocy udzielonej polskim uchodźcom i żołnierzom przez Węgrów w 1939 r. i solidarności okazanej społeczeństwu węgierskiemu przez Polaków podczas powstania węgierskiego 1956 r.

- Niech Pan Bóg błogosławi narodowi węgierskiemu i państwu węgierskiemu, niech Pan Bóg błogosławi Polakom i błogosławi Polsce - zakończył swoje przemówienie prezydent Duda.

 

 

 

Po południu prezydent Andrzej Duda spotkał się z Marszałkiem Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérem. Wręczył także odznaczenia obywatelom Węgier zasłużonym dla współpracy polsko-węgierskiej: Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali Géza Jeszenszky i pośmiertnie Tamás Salamon-Rácz, a Krzyżem oficerskim Orderu Zasługi RP Miklós Soltész i Szilárd Németh.

 

- Nasze państwa się przyjaźnią i wielokrotnie dawały temu wyraz we wspólnej historii, ale ta przyjaźń i wzajemne wsparcie zawsze jest zasługą ludzi, którzy czasem w najtrudniejszych momentach, czasem ryzykując życie, świadczyli pomoc swoim bliźnim, przyjaciołom, sąsiadom – mówił prezydent Duda podczas uroczystości. Podkreślił, że uczciwe państwo i naród nigdy o takich przejawach braterstwa nie zapomina.

- Kiedy mijają trudne dni, dramatyczne momenty w historii, pozostaje zawsze do wykonania codzienna praca, praca na rzecz swego państwa i społeczeństwa, ale także budująca wzajemne relacje – zaznaczył prezydent. Andrzej Duda dodał, że taka praca jest niezwykle cenna, bo służy podtrzymywaniu przyjaźni i budowaniu jej w spokojnych czasach.

Prezydent powiedział, że odznaczenia mają wymiar symboliczny. - Tak jak się je zawiesza, pozostają na sercach, proszę byście byli przekonaniu, że są z serca ofiarowane – dodał.

  Zobacz także: "Kryzys imigracyjny to najpoważniejszy problem UE" Prezydent odznaczył Polonię na Węgrzech Prezydent rozpoczął wizytę na Węgrzech

Polska Para Prezydencka przebywała od czwartku z oficjalną wizytą na Węgrzech. W sobotę wzięła udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Parlamenty obu krajów rok 2016 ustanowiły rokiem solidarności Polski i Węgier w związku z 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca i późniejszego o cztery miesiące węgierskiego powstania antykomunistycznego z 1956 roku.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.