Środa, 13 marca 2019

#NATOWeek | Obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO

Zobacz także: NATO Week: Prezydent Andrzej Duda w Żaganiu Wizyty na poligonach w Żaganiu i Orzyszu, uroczysta odprawa kierowniczej kadry MON oraz SZ RP - po raz pierwszy zorganizowana w Pałacu Prezydenckim, spotkanie w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie i wizyta w Pradze, gdzie wspólnie z Prezydentami Czech, Węgier oraz Słowacji Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach rocznicowych - tak minął NATO Week, tydzień poprzedzający 20. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. FOTORELACJA >> 

 

 

4 marca ŻAGAŃ 

 

 

 

 

 

6 marca ORZYSZ 

 

 

 

 

 

7 marca WARSZAWA 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 marca SZCZECIN 

 

 

 

 

 

12 marca PRAGA 20. ROCZNICA PRZYSTĄPIENIA POLSKI DO NATO 

 

 

 

 

 

 

13 marca WARSZAWA

 

 

 

 

NATO – Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego lub potocznie Pakt Północnoatlantycki – układ wojskowy zawarty 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie (wszedł w życie 24 sierpnia 1949 roku).

 

Głównym celem sojuszu była obrona przed atakiem ZSRR, po którego rozpadzie w 1991 roku podjęła działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się konfliktów regionalnych m.in. w Jugosławii. Obecnie NATO liczy 29 członków, a wśród nich są m.in. Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Norwegia Turcja, Grecja i kraje Beneluksu. 12 marca 1999 roku do sojuszy przystąpiła wraz z Czechami i Węgrami także Polska. Uroczyste podpisanie dokumentów nastąpiło w mieście Independence w amerykańskim stanie Misourri. Ze strony polskiej dokumenty podpisał minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.