Czwartek, 14 marca 2019

Prezydent wysłuchał informacji szefa MSZ [PL/ENG]

Prezydent Andrzej Duda wysłuchał w Sejmie przedstawionej przez Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza informacji o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. -  Wystąpienie szefa MSZ pokazało, że polska polityka zagraniczna ma swoją ciągłość - powiedział Prezydent później dziennikarzom.

 

Zdaniem Andrzeja Dudy exposé ministra było ciekawe. – Mieliśmy możliwość zobaczenia szerszego spektrum polityki – mówił. Jak dodał, wystąpienie Jacka Czaputowicza pokazuje, że polityka zagraniczna jest realizowana w sposób zaplanowany od dawna i ma swoją ciągłość. ENGLISH VERSION >>>

 

Prezydent wspomniał o przełomowych decyzjach szczytu NATO w Warszawie z 2016r., wskazując, że jednostki NATO, w tym w szczególności wojska amerykańskie, zaczęły stacjonować w Polsce. Zaznaczył, że także Polska w ramiach misji sojuszniczych jest obecna w różnych miejscach na świecie, np. w Afganistanie, gdzie zwiększana jest liczba polskich żołnierzy.

 

Zobacz także: Wypowiedź Prezydenta po exposé szefa MSZ [PL/ENG] – Jesteśmy też jednym z niewielu – niestety - państw NATO, które realizują zobowiązanie wydatkowania co najmniej 2 proc. PKB na cele obronne, co stawia nas w jakimś sensie w NATO w uprzywilejowanej pozycji – mówił, dodając, że w Sojuszu podkreślane jest, że Polska jest odpowiedzialnym, dotrzymującym słowa sojusznikiem, co, oczywiście, nas cieszy.

 

– Dziękuję bardzo parlamentowi za przyjęcie ponad rok temu ustawy, która zobowiązuje nas do podniesienia tych wydatków do poziomu 2,5 proc. PKB do 2030 r. Podkreślę ten mój apel i prośbę, z którym wystąpiłem już rok temu, ale ponawiałem go niedawno, że bardzo bym chciał, abyśmy wobec cały czas dobrej sytuacji gospodarczej, jeżeli ona – mam nadzieję – taka będzie, starali się szybciej podnieść poziom wydatków, może nam by się to udało już do 2024 r. To jest mój taki apel do rządu – akcentował Prezydent.

 

Zwrócił uwagę, że polska armia bardzo potrzebuje pilnej modernizacji. – Powinniśmy czynić wszystko, aby odejść od poradzieckiego sprzętu i żeby nasze wojsko miało do wykorzystania na cele naszej obrony wyłącznie takie wyposażenie, które jest wyposażeniem armii państw NATO, które jest nowoczesne, odpowiadające wymogom współczesnego pola walki – dodał.

 

 

 

Prezydent zaznaczył, że Polska jest niestałym członkiem RB ONZ. – Jesteśmy tam pod hasłem: „pokój przez prawo”, a więc przestrzeganie prawa międzynarodowego jest w naszym przekonaniu warunkiem tego, aby rzeczywiście był pokój na świecie, aby go utrzymać i przywracać poprzez zmuszanie do respektowania prawa międzynarodowego – powiedział Andrzej Duda.

 

Wspomniał też o konferencji COP24 w Katowicach, dodając, że jej organizacja była kolejnym polskim sukcesem. – Pokazaliśmy się jako odpowiedzialne, bezpieczne, sprawne państwo, które umie zorganizować wielkie spotkanie międzynarodowe, gdzie wszystko dobrze przebiega – ocenił.

 

Prezydent podkreślał, że współpraca w ramach państw Trójmorza jest cały czas aktywna. – Cały czas się spotykamy, mam nadzieję na ustanowienie Funduszu Trójmorza, który doprowadzi do ożywienia także tej współpracy poprzez stworzenie dodatkowych możliwości finansowych – powiedział Andrzej Duda. – Ta współpraca razem z naszymi działaniami na forum Unii ma tworzyć efekt synergii i poprawiać rozwój całej UE – ocenił.

 

Andrzej Duda akcentował, że współpraca państw grupy Wyszehradzkiej układa się znakomicie. – Współpraca układa się bardzo dobrze, potrafimy rozmawiać na każdy temat nawet, jeżeli są rozbieżności, to zawsze rozmowa ma charakter konstruktywny – podkreślił.

 

Bukaresztańska Dziewiątka – jak podkreślał Prezydent - jest bardzo ważnym forum współpracy w ramach NATO. – Format znakomicie się sprawdzający, od szczytu w Warszawie poprzez wszystkie kolejne szczyty NATO: za każdym razem wspólne stanowisko, za każdym razem jednoznaczne wspólne oświadczenie, co do pogłębiania obecności NATO w naszej części Europy, co do budowania architektury bezpieczeństwa – wymieniał.

 

Prezydent przypomniał, że w tym roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego oraz polskiego Sejmu i Senatu. – Zwracam się do wszystkich stron sceny politycznej o to, żeby to była debata konstruktywna, żebyśmy w sprawach także i zagranicznych, które są ważne dla Polski, mówili jednym głosem, o to, żeby nie było takich sytuacji, kiedy polscy politycy oczerniają Polskę poza granicami czy do zagranicznych mediów, bo jest to dla mnie sytuacja niezwykle bolesna, która przekracza ramy debaty politycznej, którą moglibyśmy toczyć w kraju na oczach wyborców – podkreślił.

 

– Proszę o to, aby się w tym zakresie miarkować, bo Polska świetnie się teraz rozwija i to stwarza dla nas wielką szansę kolejnych awansów w różnego rodzaju strukturach międzynarodowych, co jest niezwykle istotne i co powinno mieć fundamentalne znaczenie dla każdego, kto chce rozwoju Polski – apelował. Andrzej Duda.

 

– Cały czas zabiegamy o to, aby zwiększyć wojskową, infrastrukturalną i osobową obecność amerykańską w Polsce; poczekajmy spokojnie na wynik negocjacji, które się w tej sprawie toczą – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że realizacja tego celu może następować "w sposób stopniowy".

 

Prezydent przypomniał też, że w Polsce przebywa teraz ok 4,5 tys. żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych. – Jeszcze pięć lat temu nikt nawet nie marzył, że 4,5 tys żołnierzy amerykańskich będzie stacjonowało w Polsce – oświadczył.

________________________________________

 

Minister Spraw Zagranicznych na początku roku kalendarzowego przedstawia przed Sejmem „Informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej”, nieformalnie zwaną exposé.  Jest obyczajem, że oprócz posłów, przemówieniu przysłuchuje się Prezydent RP oraz akredytowani w Warszawie członkowie korpusu dyplomatycznego.

 

Zwyczaj wygłaszania exposé wprowadził premier i minister spraw zagranicznych Ignacy Jan Paderewski 20 lutego 1919 roku. (KG)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.