Czwartek, 1 sierpnia 2019

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego [PL/ENG]

1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło Powstanie. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W 75. rocznicę zrywu Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Bohaterom Walczącej stolicy. ENGLISH VERSION >>>

 

 

 

Zobacz także: Hołd dla Powstańców Warszawskich [PL/ENG] Ordery i odznaczenia z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [PL/ENG] „Drodzy Powstańcy, jesteście bezcennym skarbem historii” Uroczystości pogrzebowe dowódcy Batalionu „Zośka” O godz. 17. 00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach weterani, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych z Prezydentem RP na czele minutą ciszy uczcili pamięć Bohaterów Walczącej Warszawy. Andrzej Duda w towarzystwie Powstańców złożył wieniec przed Pomnikiem Gloria Victis.

 

 

 

 

W asyście żołnierzy z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego Prezydent i Premier Mateusz Morawiecki złożyli kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK. Obecni byli Powstańcy, harcerze, a także córka generała, Jadwiga Chruściel „Kozaczek”, łączniczka w I Obwodzie „Radwan” w Śródmieściu.

 


W Powstaniu Warszawskim Antoni Chruściel stał na czele Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, dowodził całością sił powstańczych. Gen. „Monter” otrzymał 31 lipca 1944 r. od komendanta głównego AK – gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” rozkaz: „Jutro o piątej po południu rozpocznie pan działania”. 

 

 

 

Zobacz także: Hołd dla Powstańców Warszawskich [PL/ENG] Ordery i odznaczenia z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [PL/ENG] „Drodzy Powstańcy, jesteście bezcennym skarbem historii” Uroczystości pogrzebowe dowódcy Batalionu „Zośka” – W pierwszych dniach sierpnia 1944 roku Niemcy mordowali około 10 tysięcy osób dziennie. Trudno to sobie dzisiaj wyobrazić, ale taka była wtedy rzeczywistość; to była cena, jaką zapłaciła Warszawa za dążenie do wolności – podkreślił Prezydent.

 

Dodał, że Rzeź Woli była wielkim ludobójstwem, o którym przez lata PRL-u nie mówiono.

 

Andrzej Duda podziękował także wszystkim, którzy dbają o miejsca pamięci ofiar II wojny światowej.

 

Tablica przy ul. Wolskiej upamiętnia 2500 mieszkańców okolicznych domów zamordowanych przez Niemców w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

 

 

 

 

Wieczorem Prezydent wziął udział we wspólnym śpiewaniu powstańczych piosenek. Jak co roku na Placu Piłsudskiego zebrały się tłumy warszawiaków. Zabrzmiały najsłynniejsze utwory z powstańczego repertuaru m.in. „Warszawskie dzieci”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Warszawo ma”. Na koniec koncertu odśpiewano hymn.

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.