Piątek, 14 sierpnia 2020

Uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

W przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej uroczyście otwarto dziś Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Koncepcja nowoczesnego kompleksu muzealno-edukacyjnego jest oparta jest na dwóch filarach, którymi są dworek „Milusin” oraz nowy budynek Muzeum. W uroczystości uczestniczyli Prezydent Andrzej Duda z Małżonką.

 

Zobacz także: Obchody Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej Awanse generalskie z okazji Święta Wojska Polskiego – Nikt nie ma wątpliwości, że nie kto inny właśnie, a Naczelnik Państwa Józef Piłsudski miał największy udział w przygotowaniu tego planu decydującego kontrnatarcia, które doprowadziło do przełamania frontu i do zupełnie niespodziewanego zwłaszcza dla bolszewików zwrotu w tamtej wojnie, w sierpniu 1920 r. Odniósł wielkie zwycięstwo, ostatecznie uformował i umocnił granice II Rzeczypospolitej – powiedział Prezydent. 


– Jego absolutnie największym zwycięstwem było to, że Polska – po 123 latach, a dla niektórych części naszego kraju po 146 latach – wróciła na mapę – zaznaczył.

CAŁE WYSTĄPIENIE>>

 

 

 

Prezydent poinformował, że podpisał rozporządzenie o wpisaniu dworku „Milusin” wraz z całą zabytkową częścią – czyli wszystkimi obiektami i zespołem parkowym na listę Pomników Historii Rzeczypospolitej.


Zaznaczył, że także w ten sposób wraz z wicepremierem Piotrem Glińskim i jego współpracownikami starano się podkreślić wyjątkowość tego momentu i tego wydarzenia. – Mam nadzieję, że ten akt i decyzja przyczyni się do jeszcze lepszej ochrony tego miejsca i umożliwi jeszcze lepszą dbałość o nie, i pamięć o wielkich dokonaniach Marszałka Józefa Piłsudskiego, które są nie do przecenienia – akcentował Andrzej Duda.

 

 

 

Zobacz także: Prezydent: Dobro Ojczyzny musi być najważniejsze  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku powołano w 2008 r., a kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano w listopadzie 2016 r. przy udziale Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.