Niedziela, 2 maja 2021

Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi RP [PL/EN]

Dzień Polonii i Polaków za Granicą ma wymiar szczególnej łączności. Z jednej strony – tęsknoty, a z drugiej strony – pamięci, a nade wszystko wielkiego związku, czegoś, co nazywam wspólnotą Polaków na całym świecie, wspólnotą myśli, mentalności i sposobu patrzenia na świat, a czasem wspólnotą trosk – podkreślał Prezydent Andrzej Duda. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyła też Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

 

Prezydent wręczył akty nadania obywatelstwa polskiego rodzinie Jacyniaków – „repatriantów" z Ukrainy.

ENGLISH VERSION >>

 

Zobacz także: Wizyta Małżonki Prezydenta u rodziny repatriantów – Bardzo cieszymy się z Waszej dzisiejszej obecności w Pałacu Prezydenckim, wiemy, że jako młodzi ludzie doświadczyliście bardzo trudnego przeżycia, jakim jest śmierć rodziców. Ale łącząca Was niezwykle mocna więź i miłość, a także pomoc wielu ludzi o wielkich sercach, sprawiły, że przyjechaliście do Polski, wypełniając tym samym testament rodziców, by tutaj, w ojczyźnie Waszych przodów zacząć nowe życie – mówiła Małżonka Prezydenta.

 

– Do tej pory byliście posiadaczami Karty Polaka, od dziś jesteście dumnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Kochani, witajcie w domu – podkreśliła. 

CAŁE WYSTĄPIENIE PARY PREZYDENCKIEJ >>>

Zobacz także: Życzenia Sekretarza Stanu Adama Kwiatkowskiego z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą Uroczyste podniesienie Flagi RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego List Prezydenta do członków Związku Polaków na Białorusi

Andrzej Duda wręczył również Flagi RP przedstawicielom organizacji działających na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju:

  1. Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”
  2. Fundacji „Wolność i Demokracja”
  3. Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

– Ta flaga ma ogromne znaczenie, bo trzeba pamiętać, że to nie tylko symbol. Że to są barwy, to jest sztandar, za który ludzie umierali – powiedział Prezydent. 

 

W uroczystości uczestniczyli także Szef KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz minister Adam Kwiatkowski.


Obecni byli również działacze Związku Polaków na Białorusi Iness Todryk-Pisalnik i Andrzej Pisalnik z synem.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.