Wtorek, 1 czerwca 2021

Prezydent: Przyszłość jest domeną ludzi młodych

  • 1 czerwca 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariaciePobierz informację>>

 

– Podpisałem dziś ustawę, która dotyczy samorządności młodzieżowej; w ogromnym stopniu ją wspiera i rozwija – mówił Prezydent podczas uroczystości. Jak podkreślał, młodzi ludzie muszą mieć możliwość wypowiadania się w kwestiach, które ich dotyczą.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że młodzi mają bardzo ambitne oczekiwania i czasem nie wszystko, czego by chcieli, da się zrealizować. Ale – w jego opinii – ta ambicja stanowi dla dojrzałych polityków impuls do tego, by być ambitniejszymi w realizacji różnych zadań, gdyż „na każdym z nas ciąży obowiązek realizacji zasady zrównoważonego rozwoju”.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

 

– Ten zrównoważony rozwój to myślenie nie tylko o tym, co tu i teraz. To także myślenie o tym, co w przyszłości. A to, co w przyszłości, jest przede wszystkim domeną ludzi młodych. Dlatego bardzo się cieszę, że na różnych szczeblach działalności politycznej w naszym kraju od dzisiaj – po podpisaniu tej ustawy – głos młodych ludzi, ich zdanie, opinia i inicjatywa będą brzmiały mocniej i skuteczniej – akcentował.

 

 

W uroczystości wzięli udział Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, Sekretarz Stanu Błażej Spychalski i Doradca Prezydenta RP Łukasz Rzepecki.

 

Obecny był także Premier Mateusz Morawiecki, Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek oraz przedstawiciele organizacji młodzieżowych.

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – młodzieżowa rada gminy może zostać utworzona na wniosek co najmniej jednej piątej ustawowego składu rady gminy bądź wójta gminy, albo organizacji pozarządowych, lub uczniów i studentów szkół oraz uczelni z terenu danej gminy.

 

 

Doradca Prezydenta RP Łukasz Rzepecki na briefingu prasowym poinformował, że w ramach cyklu „Młodzi w Pałacu” przeprowadził konsultacje z ponad 100 organizacjami młodzieżowymi. – Dla Prezydenta Andrzeja Dudy bardzo ważny jest dialog z młodym pokoleniem. Prezydent angażuje się we wszystkie sprawy młodzieżowe – lokalne, regionalne, a także ogólnopolskie – podkreślał.

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.