Piątek, 2 września 2016

Już w sobotę Narodowe Czytanie w całej Polsce

Przez całą sobotę Para Prezydencka oraz znakomici aktorzy czytać będą w Ogrodzie Saskim w Warszawie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Publiczne czytanie tej powieści odbędzie się też w 2000 innych miejscowościach w całej Polsce. Zobacz także: Narodowe Czytanie „Quo vadis”


Pierwszy rozdział „Quo vadis” podczas imprezy w Ogrodzie Saskim rozpocznie Para Prezydencka, potem kolejne fragmenty interpretować będą znani aktorzy. W czytaniu udział wezmą: Ewa Dałkowska, Paweł Domagała, Redbad Klynstra, Małgorzata Kożuchowska, Antoni Królikowski, Sonia Bohosiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Izabela Kuna, Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt, Jan Nowicki, Agnieszka Więdłocha. Towarzyszyć im będzie muzyka na żywo w wykonaniu popularnych współczesnych muzyków (m.in. Misia Furtak, Skubas, Pustki i Patrick The Pan). Zobacz także: W najbliższą sobotę cała Polska czyta „Quo vadis”


Zapraszamy do Ogrodu Saskiego w sobotę w godz. 11.00 – 22.00. A tych, którzy nie będą mogli przybyć, zachęcamy do śledzenia transmisji online na stronie www.prezydent.pl.

„Quo vadis” (bohaterka V edycji akcji Narodowe Czytanie) to nie tylko najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. „Quo vadis będzie donioślejsze niż wszystko, com napisał” – przekonywał Sienkiewicz w liście do Jadwigi Janczewskiej z 1895 r. Lecz chyba nawet on sam nie przypuszczał, że powieść pobije wszelkie rekordy popularności i utoruje mu drogę do Literackiej Nagrody Nobla.


Do 2016 roku książka została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby. Podczas gdy w Polsce zarejestrowano do tej pory niecałe 200 wydań powieści, w języku włoskim i niemieckim było ich po prawie 300, co świadczy o jej międzynarodowej popularności. Uważa się, że to sukces „Quo vadis” przyczynił się do przyznania autorowi Nagrody Nobla w 1905 roku. (inf. własna, PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.