Sobota, 3 września 2016

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

W sobotę w ponad 2200 miejsc w całej Polsce oraz za granicą odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wybór książki, która ma być czytana w następnym roku, prezydent pozostawił Polakom.

Na zakończenie całodniowego wydarzenia, późno w nocy, Andrzej Duda podziękował wszystkim organizatorom i artystom. - Dzisiaj na ulicach polskich miast i miasteczek widać było rzymskich legionistów, pretorianów, biegali Winicjusze, Ligie, kwitła radość i to, co jest w „Quo vadis” najpiękniejsze – siła wiary chrześcijańskiej, ale też siła wiary w to, że dobro musi zwyciężyć nad złem, bo to jest najważniejszy przekaz tej niesamowitej powieści – mówił. Zobacz także: Iluminacja z okazji "Narodowego Czytania"

 

Prezydent zauważył, że w tym roku chęć uczestnictwa zgłosiło ponad 2200 miejsc, o sześćset więcej niż w poprzedniej edycji oraz że powieść Henryka Sienkiewicza czytana była nie tylko w Polsce, ale i za granicą. - Kończymy Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim, kończy się ono także w innych miejscach, ale mam nadzieję, przeniesie się do domów – dodał.

 

- Nie sposób wymienić wszystkich – mówiła Pierwsza Dama. Wspomniała m.in. o czytaniu książki noblisty w szkołach, przedszkolach, zakładach karnych i zaprosiła do następnej edycji Narodowego Czytania. Lekturę na przyszły rok znowu wybiorą czytelnicy w plebiscycie.

 

 

„Bardzo ludzka” powieść

 

Narodowe Czytanie „Quo vadis” w warszawskim Ogrodzie Saskim rozpoczął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Zobacz także: Już w sobotę Narodowe Czytanie w całej Polsce

 

- Tak Proszę Państwa, „Quo vadis”. Dzisiaj Narodowe Czytanie to spotkanie z tą wielką, wspaniałą powieścią Henryka Sienkiewicza. Pan premier prof. Piotr Gliński mówił przed momentem o Henryku Sienkiewiczu, o jego powieści, o specyfice jego pisarstwa, ale trzeba powiedzieć przede wszystkim jedno – to Państwo wybraliście tę właśnie powieść, jako tę, która w tym roku będzie czytana w całej Polsce – mówił prezydent. Podkreślił, że Narodowe Czytanie jest naszym wielkim, wspólnym spotkaniem z klasyczną literaturą, pisaną pięknym polskim językiem. – Ktoś może powie: „przestarzałym w tych powieściach, jakimś takim anachronicznym”, a jednak to właśnie ta powieść została przez Państwa wybrana – powtórzył.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że jest to „bardzo ludzka" powieść. - Henryk Sienkiewicz nie tylko opisał w niej wielką przygodę, trzymającą w napięciu co do losów Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra, wszystkich wielkich bohaterów tej powieści, ale przede wszystkim opisał w niej ludzką naturę. Ponieważ jest tam i miłość, i jest pożądanie, i jest wielki duch, ale jest też nienawiść, okrucieństwo – powiedział. Jednak najważniejsze w tej książce, zdaniem prezydenta, jest zwycięstwo dobra nad złem. - To ujmuje nasze serca i to zawsze wlewa otuchę – mówił.


Prezydent przypomniał, że w „Quo vadis” zwyciężyło dobro, które nie miało siły militarnej. Miało jednak – jak zauważył – siłę ducha, siłę wiary. - Może właśnie dlatego Polacy jeszcze w tamtym okresie pod zaborami, kiedy Polski nie było, a Sienkiewicz napisał swoją powieść, tak bardzo ją pokochali – ocenił. - Bo jakże to było wtedy dla nich znajome. Nie mamy siły, ale mamy wiarę, nie mamy władzy, ale mamy ducha. Jesteśmy nawet gotowi za naszą wiarę, w Polskę, polskość, za tę naszą wiarę chrześcijańską oddać życie – powiedział.

Zwrócił również uwagę na to, że powieść Sienkiewicza jest tak uniwersalna, iż przetłumaczono ją na ponad 50 języków w 60 krajach. - Jest więc nie tylko powieścią polską, jest dziś dziełem światowej literatury – pokreślił.

Andrzej Duda podziękował Tomaszowi Burkowi za przygotowanie przekładu powieści. Mówił o sporach wokół „Quo vadis”, o tym, że niektórzy w Ligii dopatrywali się Polski, twierdzili, że Ligowie jako lud byli Słowianami i wywodzili się gdzieś z Wielkopolski. – Wiele było tych dyskusji, ale istotne jest to, że dziś spotkamy się z tą wielką powieścią – zakończył.

- Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny możemy spotkać się na wspólnym czytaniu – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. – Bardzo się cieszę, że tak licznie Państwo przybyliście do Ogrodu Saskiego. Cieszę się również, że ta rozpoczęta przez Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego małżonkę w 2012 r. inicjatywa jest kontynuowana i przede wszystkim, że zebrała już liczne grono wielbicieli, które, jak widać, z roku na rok coraz bardziej się powiększa. Bardzo cieszę się też, że „Quo vadis” jest dzisiaj czytane na tak wiele różnych sposobów, bowiem każda miejscowość i każda społeczność ma własną koncepcję na przeprowadzenie Narodowego Czytania. Ta niezwykła pomysłowość jeszcze bardziej ożywia dzieło Henryka Sienkiewicza – podkreśliła.

- Narodowe Czytanie pokazuje, że chcemy wracać do polskiej literatury, chcemy sięgać po lektury dobre, sprawdzone, o których dyskutujemy i które od lat nas poruszają. Oczywistym jest, że inaczej poruszają ludzi młodych, uczniów, studentów, a inaczej ludzi starszych, ale właśnie ta różnorodność lektury i ta jej ponadpokoleniowość jest taka piękna – zauważyła.

- Szanowni Państwo, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zachęcić Państwa do czytania. Czytajmy przede wszystkim naszym dzieciom. To jest wspaniała forma spędzania wolnego czasu z rodziną, a także tworzenia dobrych relacji międzypokoleniowych. Naszym dzieciom polecajmy dobre, wartościowe, intersujące lektury, takie które skłaniają do refleksji, o których możemy z nimi rozmawiać. Życzę wielu wrażeń i wielu wzruszeń podczas lektury „Quo vadis” – powiedziała Pierwsza Dama.

Narodowe Czytanie w całej Polsce

Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 2200 miejsc w całej Polsce. W Ogrodzie Saskim w Warszawie fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza przeczytała Para Prezydencka. Wydarzenie było dostępne również dla osób niesłyszących i niedosłyszących (tłumaczenie na język migowy). Do udziału w inicjatywie zaproszono znanych aktorów, m.in.: Ewę Dałkowską, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika, Tomasza Schuchardta i Jana Nowickiego. Fragmentom powieści towarzyszył akompaniament na żywo. Wystąpili m.in. Misia Furtak, Skubas, Pustki i Patrick The Pan. Uczestnicy imprezy mogli także ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania oraz przenieść się do czasów Nerona i wykonać tematyczne zdjęcie w specjalnej Fotobudce.

 

Do kontynuowania wspólnego czytania w domach zachęcał prezydent Andrzej Duda w Lipkowie koło Warszawy, gdzie Narodowe Czytanie odbyło się na terenie parafii św. Rocha.

 

Obok Pary Prezydenckiej, fragmenty powieści odczytali również m.in. przedstawiciele lokalnej społeczności i młodzieży. Chór wykonał utwór Piotra Rubika „Quo vadis Domine”.

 

- Bardzo serdecznie dziękujemy raz jeszcze za zaproszenie i gorąco namawiamy do kontynuowania Narodowego Czytania, nie tylko w dniu kiedy się odbywa to Narodowe Czytanie – zaznaczył prezydent i namawiał, by czytać razem w domach, żeby dzieci miały piękne wspomnienie czytających im rodziców i rodzeństwa. - To jednoczy nas jako wspólnotę narodu wokół narodowej literatury – podkreślił Andrzej Duda. 

 

- Dziękuję za te piękne śpiewy, dziękuję za piękne czytanie, dziękuję też za to, że jest tylu najmłodszych z nami, bo my starsi to przecież w większości „Quo vadis” znamy, a młodzi dopiero się z nim zapoznają. Bardzo dobrze, że możemy razem poczytać – powiedział prezydent. Przypomniał, że Henryk Sienkiewicz bywał w Lipkowie.

 

Agata Kornhauser-Duda dodała, że bardzo się cieszy, iż w czytaniu wzięli udział uczniowie z gimnazjum, wychowankowie Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach, a także przedstawiciele Fundacji Ormiańskiej.

 

- To pokazuje, że Narodowe Czytanie, ale w ogóle czytanie, nas jednoczy i otwiera nas na siebie i na świat. I to jest właśnie najpiękniejsze w czytaniu. A dzieje się tak dlatego, że czytanie po prostu powoduje to, że jesteśmy szczęśliwsi, że jesteśmy bardziej radośni –  powiedziała Pierwsza Dama.

 

Również ona zachęcała do czytania nie tylko w dniu Narodowego Czytania, ale przez cały rok. - I mam taką wielką prośbę (...) żebyście państwo wyrabiali nawyk czytania u swoich dzieci od najmłodszych lat, bo to spowoduje, że później będą oni sięgali po lektury nie z obowiązku szkolnego, ale będzie to dla nich odruch naturalny, który będzie im sprawiał wielką przyjemność –  dodała. 

 

W kraju i za granicą


Narodowe Czytanie zorganizowano także w Senacie. Na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego fragmenty powieści czytali dziennikarze oraz przedstawiciele związków harcerskich. W programie było także zwiedzanie budynku Senatu.


W warszawskiej siedzibie Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych przy ulicy Konwiktorskiej fragmenty „Quo vadis” czytały osoby niewidome. Polski Związek Niewidomych po raz drugi włączył się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. - Zaprosiliśmy do czytania pięć wybitnych braillistek, które na co dzień zawodowo pracują w bibliotece książek dla niewidomych – powiedziała prezes PZN Anna Woźniak-Szymańska.

 

Powieść Henryka Sienkiewicza czytano również w kościele Domine Quo Vadis w Rzymie, w Kijowie i w Sofii.

Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania krytyk literacki, literaturoznawca i eseista Tomasz Burek przygotował adaptację powieści, która umożliwi przeczytanie "Quo vadis" w ciągu jednego dnia. Pozwoli również wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza – w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

 

Rękopis „Quo vadis” 

Z okazji Narodowego Czytania w Pałacu Krasińskich można było obejrzeć rękopis powieści – bezcenny dokument opuścił na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej. W trakcie wystawy można było zapoznać się ze szczegółową, przygotowaną specjalnie na tę okazję bibliografią polskich i zagranicznych wydań, a część z nich zobaczyć na własne oczy – m.in. unikatowe egzemplarze w języku japońskim, hebrajskim i perskim, oraz bogato ilustrowane, hiszpańskie wydanie z 1900 roku. Jeden z egzemplarzy tego wydania prezydent Andrzej Duda podarował papieżowi Franciszkowi w czasie wizyty w Polsce w lipcu 2016 roku.

Sam rękopis to 312 wypełnionych drobnym pismem kart, uzupełnionych uwagami naniesionymi przez autora z myślą o redakcji „Gazety Polskiej”, która drukowała powieść w odcinkach od 26 marca 1895 roku do 29 lutego 1896 roku. Według badaczy Henryk Sienkiewicz, już jako sławny pisarz, podarował rękopis właśnie jednej z pracownic gazety, która z czasem sprzedała go znanemu bankierowi Leopoldowi Julianowi Kronenbergowi. W czasie okupacji przechowywany w sejfie Banku Handlowego, a po powstaniu warszawskim ukryty w krypcie Kolegiaty w Łowiczu, do Biblioteki Narodowej trafił ostatecznie w 1951 roku i do dziś jest jej własnością.

Rękopis można obejrzeć w POLONIE, cyfrowej Bibliotece Narodowej, wśród ponad 1,5 mln innych obiektów ze zbiorów Narodowej Książnicy. wo.

„Quo vadis będzie donioślejsze niż wszystko, com napisał” – przekonywał Sienkiewicz w liście do Jadwigi Janczewskiej z 1895 r. Lecz chyba nawet on sam nie przypuszczał, że powieść pobije wszelkie rekordy popularności i utoruje mu drogę do literackiej Nagrody Nobla. "Quo vadis" to nie tylko najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. Do 2016 roku została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby. Podczas gdy w Polsce zarejestrowano do tej pory niecałe 200 wydań powieści, w języku włoskim i niemieckim było ich po prawie 300, co świadczy o jej międzynarodowej popularności.

Niezliczone nakłady „Quo vadis” nie przyniosły Sienkiewiczowi dużych zysków. Rosja, której autor był obywatelem, nie podpisała tzw. konwencji berneńskiej chroniącej prawa autorskie. Ewentualne honoraria zależały więc jedynie od dobrej woli wydawców. Uważa się jednak, że to sukces "Quo vadis" przyczynił się do przyznania autorowi Nagrody Nobla w 1905 roku.

(inf. własna. / PAP)

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.