Wtorek, 13 października 2015

Belgijska Para Królewska z oficjalną wizytą w Polsce

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się we wtorek oficjalna wizyta w Polsce Króla Belgów Filipa i Królowej Matyldy. Polskę odwiedza również szef MSZ Belgii.

 

Przed południem Para Królewska spotkała się polską Parą Prezydencką, po czym odbyły się rozmowy pod przewodnictwem Prezydenta RP i Króla Belgów.

 

- Wierzę w to głęboko, że ta ważna wizyta belgijskiej Pary Królewskiej przyczyni się do intensyfikacji relacji – mówił po spotkaniu prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślał, jest duża szansa na rozwój relacji zarówno w obszarach ekonomicznych i gospodarczych, jak i w kwestiach współpracy naukowej czy wymiany młodzieży. - To rzeczywiście niezwykle istotne zwłaszcza na forum Unii Europejskiej, gdzie chcielibyśmy pogłębiać współpracę z naszymi partnerami – podkreślił prezydent.

 

Andrzej Duda dziękował Królowi Filipowi za to, że Polacy są dobrze przyjmowani i traktowani w Belgii. Przypomniał, że nasze dobre relacje sięgają lat trzydziestych XIX wieku, gdy Belgowie, podobnie jak Polacy w Powstaniu Listopadowym, walczyli o wolność i niepodległość. - To potem cały szereg kolejnych fal polskiej emigracji do Belgii z jednej strony, ale z drugiej to także walka żołnierzy generała Maczka o wyzwolenie kolejnych miast we Flandrii. To polska ofiara życia, która została oddana w czasie II wojny światowej za wolność społeczeństwa belgijskiego, za wolność Belgii jako państwa – przypomniał prezydent.

 

Jak zaznaczył, cieszy go, że ta pamięć jest cały czas żywa i powoduje dobrą współpracę pomiędzy naszymi narodami.

 

- Polska jest krajem bardzo dobrze znanym mnie i mojej żonie. Moja żona ma polskie korzenie. W Polsce czujemy się naprawdę jak w domu - powiedział Król Filip.  Dziękował prezydentowi i Polakom za przyjęcie w Polsce. - Cieszę się bardzo na naszą współpracę, która dotyczy wszelkich aspektów, wszelkich dziedzin życia - dodał belgijski monarcha.

 

Po rozmowach w Pałacu Prezydenckim belgijska Para Królewska złożyła wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

   

W pierwszym dniu wizyty w Warszawie Król Filip spotka się również z marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską, a także weźmie udział w seminarium "Innovation in Life Sciences" w siedzibie Polskiej Akademii Nauk.

   

Zobacz także: Toast wygłoszony przez Prezydenta RP podczas oficjalnego obiadu na cześć Belgijskiej Pary Królewskiej Prezydent: Jesteśmy sobie bliscy w wielu obszarach Późnym popołudniem we wtorek w belgijskiej ambasadzie miało miejsce podpisanie umów pomiędzy przedsiębiorcami i instytucjami naukowymi. Wieczorem belgijska Para Królewska wzięła udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez prezydenta Dudę i Pierwszą Damę. W środę Para Królewska wyda przyjęcie na cześć polskiej Pary Prezydenckiej.

   

Także środę Król Belgów spotka się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem oraz złoży wizytę w przedsiębiorstwie La Lorraine Polska w Nowym Dworze Mazowieckim. La Lorraine to belgijska firma zajmująca się produkcją pieczywa.

   

W drugim dniu wizyty król Belgów i prezydent Duda spotkają się z inwestorami. Po południu Para Królewska odwiedzi Centrum Edukacji Przyrodniczo - Leśnej Lasów Miejskich, gdzie przewidziane jest sadzenie pamiątkowych buków. Następnie król Belgów weźmie udział w seminarium na temat mobilności polskich i belgijskich studentów na Uniwersytecie Warszawskim, a także w seminarium "Sukcesy, które umacniają więzi: współpraca polsko-walońska".

   

Z kolei Królowa Belgów i Pierwsza Dama we wtorek odwiedziły Muzeum Chopina w Warszawie. W środę m.in. złożą wizytę w liceum im. Goethego w Warszawie i wezmą udział w konferencji "Przyjmowanie małego dziecka w żłobkach i przedszkolach. Wsparcie rozwoju autonomii dziecka". Królowa Matylda odwiedzi też Muzeum Historii Żydów Polskich.

   

W czwartek Para Królewska w towarzystwie Pary Prezydenckiej zwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego.  (inf. własna, PAP)   

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.