Czwartek, 27 kwietnia 2017

Prezydent do laureatów nagrody "Lider Dostępności": dostrzegacie ważne problemy

 - Dostrzegacie ważne problemy, które dla innych są niedostrzegalne, jak za wysoki próg dla kogoś, kto nie jest pełnosprawny; przeciwdziałacie dyskryminacji w życiu codziennym - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagród w 2. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności".

 

Gala odbyła się w czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uczestniczyła w niej Pierwsza Dama Agata Kornhauser - Duda.

 

Zobacz także: Wystąpienie prezydenta na gali 2. Edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności” - To, że możemy patronować jako para prezydencka, temu wielkiemu wydarzeniu jest czymś, co bardzo głęboko przeżywamy (...) to jest jedna z najważniejszych uroczystości - w moim osobistym poczuciu - jakie mają miejsce w roku - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

 

Celem konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Lider Dostępności” jest promowanie projektowania uniwersalnego, uwzględniającego potrzeby wszystkich użytkowników oraz najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

 

- Gratulując laureatom nagród, chcę przede wszystkim powiedzieć, że świadczą one o państwa wielkości, bo w życiu przeciętnego człowieka, który jest sprawny, są elementy, które są niezauważalne - że jest jakiś próg, który trzeba przekroczyć, a dla kogoś kto ma dobry wzrok - że coś jest słabo widoczne. I chciałem ogromnie podziękować za to, że wy ten problem dostrzegacie - mówił prezydent.

 

Podkreślił, że problem barier architektonicznych w przestrzeni publicznej może dotyczyć każdego: niepełnosprawnych, osób starszych, a nawet kobiet noszących szpilki.

 

Prezydent zaznaczył, że kiedy jest mowa o dostępności czy integracji, trzeba przede wszystkim pamiętać o zakazie dyskryminacji, zapisanym w konstytucji.

- W życiu codziennym nikt nie może być dyskryminowany, życie codzienne musi być dla każdego dostępne - mówił.

 

Apelował, by "konstytucja była nie tylko na papierze", tylko była realizowana, także w zapisach dotyczących właśnie zakazu dyskryminacji, czy mówiących o wolności przemieszczania się oraz wolności wyboru miejsca zamieszkania.

 

- Ta wolność oznacza czasem windę, oznacza pojazd udogodnienia w środkach komunikacji - powiedział prezydent. Według niego, po powszechności tych udogodnień poznaje się, czy państwo jest nowoczesne i solidarne.

 

  

„Lider Dostępności”  to konkurs architektoniczno-urbanistyczny Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich, organizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W konkursie przyznawane są nagrody w ośmiu kategoriach:

 

W tegorocznej 2. edycji Kapituła Konkursu „Lider  Dostępności 2017” przyznała Grand Prix, 7 nagród i wyróżnienie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(PAP, inf. własna)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.