Czwartek, 22 lipca 2021

Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości wręczenia odznaczenia prezesowi Toyoty

 

Szanowny Panie Ambasadorze,

Wielce Szanowny Panie Prezesie Uchiyamada,

Szanowni Dostojni Goście,

na czele z Panem Senatorem Nakasone,

Panem Doradcą Premiera, Panem Kiharą,

Panem Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Członkami Polskiego Komitetu Olimpijskiego,

Wszyscy Wielce Szanowni Dostojni Goście!

 

Chciałbym na początku wystąpienia wyrazić moją radość z tego, że mogę być z Państwem, tutaj, w Japonii, w Tokio, w tym ważnym czasie, kiedy rozpoczynają się Igrzyska Olimpijskie, pomimo wszystkich trudności związanych pandemią COVID-19.

 

Zobacz także: Tokio. Prezydent odznaczył prezesa Toyoty Tokio. Wizyta w Ośrodku Fukudenkai Jest dla mnie bardzo ważne, że mogę swoją obecnością wesprzeć polskich sportowców, że mogę wesprzeć władze Polskiego Komitetu Olimpijskiego, które uczestniczyły w przygotowaniu polskiej reprezentacji do Igrzysk Olimpijskich. Ale ogromnie ważne jest dla mnie także to, że mogę wesprzeć w ten sposób wysiłki naszych przyjaciół – Japończyków, którzy z taką pieczołowitością przez ostatnie lata przygotowywali te Igrzyska, mimo wszystkich występujących trudności.

 

Cieszę się także, że mogłem dzięki tej obecności tutaj, wśród Państwa, w Państwa obecności, na japońskiej ziemi, w ojczyźnie Pana Prezesa wręczyć w imieniu polskiego narodu i Rzeczypospolitej Polskiej to ważne odznaczenie za zasługi Pana Prezesa i wielkiego koncernu Toyota dla rozwoju polskiej gospodarki, ale także rozwoju polsko-japońskich relacji, polsko-japońskiej przyjaźni.

 

Japonia jest krajem, z którym nas Polaków łączą szczególne więzi. Nie byłyby one tak silne, gdyby nie konkretni ludzie, którzy współpracując ze sobą, przyczynili się – na przestrzeni dziesięcioleci, a może nawet ponad stulecia – do  nawiązania trwałych, pełnych wzajemnej sympatii i szacunku relacji polsko-japońskich.

 

Przed dziesięcioleciami niewątpliwie taką postacią wśród Polaków był Tadeusz Romer, jeden z najwybitniejszych polskich dyplomatów II RP, pierwszy Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii w latach 1937–1941. Po wybuchu II wojny światowej Ambasador Romer pomagał Polakom deportowanym w głąb Związku Radzieckiego, a także uchodźcom, w dużej mierze żydowskiego pochodzenia, obywatelom Polski. Uchodźcy ci najczęściej przybywali przez Władywostok, wyposażeni w fikcyjne holenderskie wizy docelowe, a także japońskie wizy tranzytowe – tzw. „wizy życia”, które wystawiał jego kolega, japoński konsul w Kownie Chiune Sugihara, działając we współpracy z polskim wywiadem. Tamta współpraca Ambasadora Tadeusza Romera oraz Konsula Chiune Sugihary jest doskonałym przykładem polsko-japońskiego bohaterstwa w niesieniu pomocy potrzebującym oraz symbolem budowania przyjaźni między naszymi narodami.

 

Jest mi miło wszystkich Państwa poinformować, że w najbliższym czasie nazwiskiem Ambasadora Tadeusza Romera zostanie nazwana ta sala – sala, w której obecnie się znajdujemy, właśnie na pamiątkę tamtych ważnych wydarzeń.

 

Współcześnie symbolem bliskich relacji polsko-japońskich są przedsiębiorcy, ludzie biznesu, ci którzy rozwijają gospodarkę. Jedną z takich osób – o szczególnych zasługach właśnie na tym polu – jest odznaczony przed chwilą Pan Prezes Toyoty, Takeshi Uchiyamada.

Wybitny menadżer, dzięki któremu koncern Toyota stał się światowym liderem innowacyjnej i przyjaznej środowisku motoryzacji. Sam Pan Uchiyamada nazywany jest czasem żartobliwie, ale z drugiej strony prawdziwie, „ojcem Priusa” – samochodu Toyoty Prius. Samochodu, który był pierwszą produkowaną seryjnie na świecie hybrydą.

 

Ale z naszego, polskiego punktu widzenia wielką zasługą Pana Prezesa jest także decyzja, na którą miał ogromny wpływ o tym, aby rozwijać inwestycje Toyoty w Europie, a przede wszystkim w Polsce.

 

W ciągu ostatnich lat, pod przewodnictwem Pana Prezesa Uchiyamady, firma zainwestowała ponad 5,5 mld zł w swoje zakłady produkcyjne w dwóch polskich miastach – w Wałbrzychu oraz Jelczu-Laskowicach. Te inwestycje, realizowane przez tą właśnie rozpoznawalną na całym świecie firmę – dumę Japonii spowodowały także ogromne zainteresowanie japońskich firm i przedsiębiorców Polską, inwestycjami w Polsce.

 

Dziś koncern Toyota jest największym w Polsce japońskim pracodawcą, zatrudnia blisko 4 tysiące osób. Co więcej, prowadzony przez tę firmę i realizowany w zakładach w naszym kraju system pracy jest bardzo wysoko oceniany przez pracowników i służy, jako wzór także dla innych przedsiębiorców, również polskich.

 

Ale ci, którzy znają Pana Prezesa Uchiyamadę i jego działalność nie tylko jako menadżera, ale także jako człowieka światłego, doskonale wiedzą, że nie jest tylko wybitnym menadżerem i przedsiębiorcą, że jest także ceniony jako mecenas kultury.

 

Działalność Pana Prezesa w ramach Komitetu EU-Japan Fest skutkowała wsparciem finansowym oraz organizacyjnym ze strony koncernu dla miasta Wrocławia, gdy nosił on tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r., a także w kolejnych latach.

 

Toyota wsparła finansowo również wiele podróży studyjnych, a także sponsorowała liczne festiwale, koncerty oraz wystawy prezentujące różne aspekty japońskiej sztuki w Polsce. Pan Prezes Uchiyamada intensywnie wspierał także działalność polskich artystów w Japonii.

 

Wybitna działalność Pana Prezesa jako biznesmena, mecenasa kultury i filantropa zasługuje na coś więcej niż tylko słowa uznania i najwyższe państwowe odznaczenia. Chciałbym, aby stała się przede wszystkim inspiracją dla kolejnych wspólnych polsko-japońskich przedsięwzięć obejmujących dwie dziedziny życia publicznego: biznes i kulturę.

 

Szanowny Panie Ambasadorze,

Szanowny Panie Prezesie,

Szanowni Państwo,

 

Dziękując Panu Prezesowi Takeshiemu Uchiyamadzie za wielkie zasługi na rzecz rozwoju więzi pomiędzy naszymi krajami, życzę obecnym tutaj przedstawicielom świata polityki, biznesu oraz społeczności polskiej w Japonii wielu sukcesów i wspólnie zrealizowanych planów.

 

Panu Prezesowi życzę jeszcze wielu, wielu wspaniałych, udanych przedsięwzięć i szczęścia w życiu codziennym.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.