Menu rozwijane

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla łotewskiej telewizji LSM podkreśla: To Rosja jest agresorem, powinna być międzynarodowo izolowana.
Andrzej Duda: Być może część niemieckiego biznesu nie wierzy, że kiedykolwiek armia rosyjska może znowu świętować w Berlinie wielkie zwycięstwo, zabrać część Niemiec i okupować Niemcy. My w Polsce wiemy, że to jest możliwe.
Dziś moim obowiązkiem jest dbać o interes Rzeczypospolitej poprzez wsparcie Ukrainy w jej obronie przed rosyjską agresją – mówił Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla TVP Katowice i Polskiego Radia Katowice.
Jeżeli wojna ma się zakończyć, musi się ona zakończyć na takich warunkach, na jakie Ukraina wyrazi zgodę, siedząc przy stole negocjacji. Nic nie może się odbyć ponad głowami władz ukraińskich i nic nie może się odbyć ponad głowami Ukraińców – mówi Prezydent.
– Normy prawa międzynarodowego muszą być przestrzegane, a to oznacza, że Ukraina powinna wrócić do swoich granic uznanych międzynarodowo – mówił Andrzej Duda.
Dzisiaj bardzo pracowity dzień tutaj: bilateralne spotkania z liderami regionu, dyskusje o Ukrainie i kolejne panele –  mówił Prezydent przedstawiając agendę wizyty w Davos.
Potencjalne zagrożenie ze strony Rosji oczywiście cały czas istnieje, ale prawdopodobieństwo, że ktokolwiek, w tym Rosja, odważy się zaatakować państwo NATO, narażając się na starcie z m.in. z armią amerykańską, jest bardzo niewielkie – mówi Andrzej Duda.
Rosja odcięła bezpośrednie dostawy gazu do Polski, ale dzięki interkonektorom możemy otrzymać gaz z alternatywnych kierunków – mówi Andrzej Duda. W wywiadzie także o innych polsko-litewskich projektach.
Robimy to, co uważamy, że powinniśmy zrobić w takiej sytuacji jako sąsiedzi, pomagając temu, kto został napadnięty, kto nie sprowokował agresji, a dzisiaj cierpi z jej powodu – a więc pomagając ukraińskiemu państwu i ukraińskiemu społeczeństwu.
– Nie możemy bać się gróźb Rosji – powiedział w wywiadzie dla The Wall Street Journal Prezydent RP Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda: Świat zachodni wprowadza sankcje, wspiera Ukrainę i mam nadzieję, że rozliczy te zbrodnie.
Dialog z Rosją nie ma żadnego sensu. Z jednej strony chcą pokazać cywilizowaną twarz, z drugiej – mordują w sposób najdzikszy i podły. Takie są fakty – mówi Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji.
Do Polski przyjechało w ostatnim miesiącu 2,5 mln osób. Nazywamy ich gośćmi, nie uchodźcami – powiedział Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla włoskiej stacji TG5.
– Dla mnie jako Prezydenta RP oczywiście najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski. Choć suwerenna, niepodległa Ukraina jest w interesie także i bezpieczeństwa Polski – podkreślał Andrzej Duda w TVN24.
– Jeżeli mówimy o wizytach Prezydentów Stanów Zjednoczonych tutaj, u nas, to z całą pewnością po ‘89 roku to była jedna z wizyt absolutnie najważniejszych i dla nas kluczowych – mówił Andrzej Duda o wizycie Joe Bidena.