Piątek, 3 grudnia 2010

Prezydent powołał nowego i odznaczył byłych prezesów TK

Andrzej Rzepliński odebrał w piątek z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominację na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Na stanowisko wiceprezesa TK powołany został Stanisław Biernat.

 

Ponadto Stanisław Rymar, Piotr Tuleja oraz Marek Zubik, nowo wybrani przez Sejm sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, złożyli wobec Prezydenta RP ślubowanie.

- Musimy razem budować autorytet Trybunału Konstytucyjnego, w dalszym ciągu - tak jak przez te wszystkie lata funkcjonowania Trybunału. Musimy w dalszym ciągu umacniać autorytet prawa, autorytet konstytucji. Konstytucja sprawdziła się w momentach najtrudniejszych, w momencie głębokiego kryzysu państwa polskiego po katastrofie smoleńskiej i sprawdza się każdego dnia - mówił prezydent.

Jak dodał, konstytucję można poprawiać, nowelizować, ale na pewno trzeba zawsze szanować jej zapisy.

Bronisław Komorowski podziękował też sędziom, którzy skończyli swoją służbę w Trybunale Konstytucyjnym.

 

Odznaczenia prezesów i wiceprezesów TK


Podczas uroczystości Prezydent RP odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności publicznej na rzecz kształtowania orzecznictwa konstytucyjnego oraz zasad demokratycznego państwa prawa i kultury prawnej byłych prezesów i wiceprezesów Trybunału Konstytucyjnego. Odznaczenia otrzymali:

  • Pan Marek MAZURKIEWICZ
  • Pan Andrzej MĄCZYŃSKI
  • Pan Janusz NIEMCEWICZ
  • Pan Jerzy STĘPIEŃ
  • Pan Bohdan ZDZIENNICKI 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.