Poniedziałek, 22 czerwca 2015

Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości pośmiertnie nadany ppor. Klemensowi Wickiemu

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie ppor. Klemensa Wickiego (1911-1943), uczestnika Kampanii Wrześniowej 1939 r., żołnierza Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego.


Nadany pośmiertnie Order został przekazany Rodzinie przez ministra Sławomira Rybickiego, Zastępcę Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podczas uroczystości, które odbyły się w poniedziałek w Szkole Podstawowej im. Klemensa Wickiego w Pępowie.


Za działalność wywiadowczą, skierowaną przeciwko tajnym zakładom produkcyjnym III Rzeszy w Peenemünde, podporucznik Klemens Wicki został aresztowany i skazany przez berliński sąd na karę śmierci, którą wykonano przez ścięcie, 11 października 1943 r. w Halle.
 

Rodzina w porozumieniu z dyrekcją szkoły im. ppor. Klemensa Wickiego zadecydowała, że odznaczenie będzie wystawione w Izbie Pamięci Szkoły.

 

Przed uroczystością odbyło się poświęcenie nowo wybudowanego Centrum Informatyczno-Kulturalnego z Funkcją Dydaktyczną przy szkole w Pępowie.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.