Wtorek, 7 lipca 2015

Prezydent odznaczył ambasadora USA w Polsce

We wtorek podczas uroczystości w Belwederze prezydent Bronisław Komorowski wręczył Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski ambasadorowi USA w Polsce Stephenowi D. Mullowi, nadany w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-amerykańskich przyjaznych stosunków i współpracy oraz za zaangażowanie w działalność na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego.

 

Jak mówił prezydent, odznaczenie ma być podziękowaniem za wszystkie zasługi dla przyjaźni polsko-amerykańskiej, z całego okresu służby dla USA w Polsce. Służba ta - kontynuował prezydent Komorowski - przyczyniała się do umacniania przyjaźni, zbudowanej na wspólnym podejściu do kwestii wolności.

- Serdecznie dziękuję w imieniu całej Polski za służbę Stanom Zjednoczonym w moim kraju - powiedział prezydent. Były to działania - zaznaczył - na rzecz umacniania wolności na świecie i w Polsce, a także umacniania bezpieczeństwa naszego regionu i wzmacnianie siły związków wewnętrznych całego świata zachodniego.

Bronisław Komorowski zapewnił, że odznaczenie wręczył w imieniu całej Polski.

 

- To jest prawdziwy cud w moim życiu, którym jestem głęboko wzruszony - mówił ambasador Mull. Jak dodał, kiedyś myślał, że Polska to kraj pełen cudów, taki jak zjednoczenie Polski po rozbiorach, wybór Karola Wojtyły na papieża, czy cud elektryka, który obalił komunizm. - Po spędzeniu w Polsce 1/4 mojego dorosłego życia wiem, że nie są to cuda. Wydarzenia te są naturalnym rezultatem niebywale ciężkiej pracy, ogromnego poświęcenia, pasji, wytrwałości oraz odwagi Polaków - powiedział.

Ambasador USA podziękował prezydentowi Komorowskiemu za przywództwo, polityczną dojrzałość i niesłabnącą przyjaźń z USA. Przedstawicielom polskich władz i biznesu dziękował za współpracę m.in. na rzecz bezpieczeństwa, na rzecz wzmocnienia więzi gospodarczych i za koordynację dyplomatyczną.
 

Stephen D. Mull pełni funkcję ambasadora USA w Polsce od listopada 2012 r. To 27. z rzędu ambasador USA akredytowany w Polsce od roku 1919.

 

Na początku czerwca poinformowano, że Mulla na stanowisku ambasadora USA zastąpi mianowany przez prezydenta Baracka Obamę Paul Wayne Jones. (inf. własna, PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.