Środa, 22 lipca 2015

"Bez pamięci historycznej trudno budować dobrą przyszłość"

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w środę pośmiertnie Kazimierza Skarżyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Sekretarz generalny Polskiego Czerwonego Krzyża w latach 1940-1945 był autorem pierwszego "Raportu z Katynia", który do dziś stanowi fundamentalne świadectwo w sprawie Zbrodni Katyńskiej.

Odznaczanie nadano "w uznaniu wybitnych zasług dla niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, a w szczególności dla ujawniania i upowszechniania prawdy o Zbrodni Katyńskiej, za osiągnięcia w wypełnianiu misji Polskiego Czerwonego Krzyża".
    
Bronisław Komorowski, nadając odznaczenie, powiedział, że przywilejem prezydenta jest okazywanie wdzięczności osobom zasłużonym dla Polski.
    
- Długi trzeba płacić, szczególnie długi wdzięczności, a Polska ma wiele długów wdzięczności w stosunku do wielu osób, wielu środowisk - powiedział  Bronisław Komorowski. Jak podkreślił, bez pamięci historycznej trudno budować dobrą przyszłość. Podziękował również m.in. całemu środowisku Rodzin Katyńskich.
    
Odznaczenie odebrali w środę w Belwederze córka Maria Skarżyńska oraz wnuk Mark Skarżyński. W uroczyści udział wzięli m.in. rodzina i bliscy Kazimierza Skarżyńskiego, przedstawiciele Federacji Rodzin Katyńskich, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki.
   

 

Maria Skarżyńska, wspominając ojca, podkreślała, że - by chronić rodzinę - musiał on wyemigrować do Kanady. - Ojciec nigdy nie mógł wrócić do ojczyzny, którą kochał. Całe życie poświęcił Polsce - od służby żołnierza w 1920 r. do stanowiska sekretarza generalnego PCK - mówiła.
    
Kazimierz Skarżyński, sekretarz generalny PCK, był autorem pierwszego "Raportu z Katynia", który do dziś stanowi fundamentalne świadectwo w sprawie Zbrodni Katyńskiej.

 

Skarżyński stworzył "Raport z Katynia", kiedy w latach wojny uczestniczył w organizowanym przez Niemców w kwietniu 1943 r. wyjeździe do Lasu Katyńskiego; był też faktycznym organizatorem prac komisji, która od 17 kwietnia do 7 czerwca prowadziła prace przy ekshumacji z dołów śmierci i pochowaniu zwłok.
    
Skarżyński zmarł 10 czerwca 1962 r. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.