Środa, 1 września 2010

Prezydent z oficjalną wizytą w Brukseli

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w środę swoją pierwszą wizytę zagraniczną. W Brukseli zaplanowano rozmowy m.in. z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghiem Rasmussenem. Zobacz także: "Chcemy być rzecznikiem postępu integracji Europy" Prezydent o priorytetach polskiej prezydencji w UE Prezydent: Polska chce udziału w dyskusji ws. strategii NATO

Prezydent udał się do Brukseli, prosto z Westerplatte, gdzie wziął udział w uroczystościach związanych z 71. rocznicą wybuchu II wojny światowej. W stolicy Belgii spotka się z szefami trzech głównych unijnych instytucji.

- Prezydent na początku chciał udać się do Brukseli, stolicy instytucji europejskich oraz siedziby Kwatery Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego po to, żeby podkreślić znaczenie polskiego członkostwa w tych organizacjach oraz podkreślić aktywną rolę, którą Polska chce odgrywać zarówno w Unii, jak i w NATO - powiedział we wtorek dziennikarzom Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe.
Zobacz także: Prezydent na Westerplatte: Tutaj runął świat
Po rozmowie z przewodniczącym KE Jose Manuelem Barroso i konferencji prasowej w siedzibie KE, prezydent Komorowski  spotkał się z królem Belgów Albertem II.

Później rozmawiał w Parlamencie Europejskim z jego przewodniczącym Jerzym Buzkiem; następnie weźmie udział w roboczym lunchu z udziałem szefów frakcji politycznych oraz przewodniczących polskich delegacji PO-PSL, PiS i lewicy. Kolejnym punktem programu jest spotkanie z polskimi eurodeputowanymi.

Po południu Bronisław Komorowski spotkał się w Kwaterze Głównej NATO z sekretarzem generalnym sojuszu Andersem Foghiem Rasmussenem. Rozmowa dotyczyła przyszłości NATO i polskiego zaangażowania w sojusznicze operacje m.in. w Afganistanie.


Wieczorem prezydent wziął udział w otwarciu wystawy "Solidarność Narodów" w parku Cinquantenaire z okazji 30-lecia NSZZ "Solidarność"; wręczył też odznaczenia Belgom pomagającym w czasach PRL polskim opozycjonistom.

Prezydent zakończy wizytę w Brukseli w czwartek rano spotkaniem z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanen Van Rompuyem.

Tego dnia Bronisław Komorowski udaje się do Paryża, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. W piątek natomiast będzie w Berlinie rozmawiał m.in. z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. (PAP, inf. własna)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.