Sobota, 16 lutego 2013

"Mniejszość polska odnajduje swoje miejsce na Litwie"

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił podczas sobotniej wizyty w Wilnie, że mniejszość polska odnajduje swoje miejsce na Litwie. Zdaniem prezydenta, relacje polsko-litewskie uda się wprowadzić w "nowe, dobre koleiny".

 

- Mam świadomość, że jestem dzisiaj gościem Litwy nie tylko nowoczesnej, nie tylko demokratycznej, nie tylko niepodległej, ale Litwy, w której i mniejszość polska odnajduje swoje miejsce. Odniosła ona sukces wyborczy, co cieszy także dlatego, bo otwiera nowe perspektywy na uczestnictwo mniejszości polskiej w polityce państwa litewskiego - pewnie z korzyścią dla relacji pomiędzy narodami i państwami - powiedział prezydent dziennikarzom polskim i litewskim.

 

Jak mówił, ma nadzieję, że to od nas zależy, czy zdołamy relacje polsko-litewskie wprowadzić w nowe, dobre koleiny. - Uważam, że tak, że to jest absolutnie możliwe, taką szansę buduje mocna obecność przedstawicieli mniejszości polskiej w polityce litewskiej i wspólna przynależność do UE - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Zobacz także: "Polska i Litwa idą w tym samym kierunku" Dopytywany, czy w jego rozmowie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite pojawiły się sprawy dotyczące polskiej mniejszości na Litwie, Bronisław Komorowski odparł, że rozmawiali głównie o zadaniach, które wynikają z członkostwa obu krajów w UE, w tym m.in. o szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w listopadzie w Wilnie.

 

Jak podkreślił prezydent, m.in. o kwestiach polskiej mniejszości rozmawiali przed kilkoma dniami premierzy Polski i Litwy - podczas wizyty w Warszawie szefa litewskiego rządu Algirdasa Butkevicziusa. Z Butkevicziusem spotkał się wówczas również Bronisław Komorowski. Zobacz także: Rozmowa z Premierem Republiki Litewskiej

 

- Miałem z nim przyjemność rozmawiać m.in. o tym, co można zrobić, aby relacje polsko-litewskie nabrały nowego rozpędu, były jak najintensywniejsze, jak najlepsze - dodał prezydent.

 

Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystościach z okazji Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego. W rozmowie z dziennikarzami wyraził satysfakcję, że po raz kolejny może uczestniczyć w tych obchodach. Podkreślił, że niepodległość nie była łatwa ani dla Polski, ani dla Litwy i jest wielkim zobowiązaniem do dnia dzisiejszego. Ocenił też, że współczesna Polska i Litwa idą w tym samym kierunku - poprzez demokratyczne zmiany, jakie zaszły w obu krajach oraz poprzez członkostwo w UE i w NATO.

 

Prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w Wilnie  uroczystościach 95. rocznicy Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego na zaproszenie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite. Po uroczystościach na Placu S. Daukantasa odbyły się rozmowy dwustronne prezydentów Polski i Litwy.

 

Po południu Bronisław Komorowski  złożył wieniec pod płytą poświęconą pamięci dowódcy powstania styczniowego na Litwie - Zygmunta Sierakowskiego i uczestnika Powstania - Konstantego Kalinowskiego, a także zapalił znicz pod murem aresztu śledczego na Łukiszkach. (PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.