Środa, 17 listopada 2010

Prezydent: Polska i Niemcy odbyły długą i trudną drogę

Christian Wulff o historycznym dążeniu do jedności Europy


Prezydent Wulff podkreślał, że Niemcy nie powinni nigdy zapominać, iż wolnościowe ruchy w ostatnim stuleciu, po strasznych wojnach, rozpoczęły się w Polsce. - To Polsce w znacznej mierze zawdzięczamy jedność Europy i jedność Niemiec - mówił.


Zdaniem niemieckiego prezydenta Instytut "wykonał dobrą, wstępną pracę na rzecz postępu w procesie pojednania poprzez literaturę, przygotowując dialog i porozumienie". Według Wulffa dopełnienie pojednania z Polską pozostaje dla Niemiec historycznym zadaniem.


Niemiecki prezydent poinformował, że 7 grudnia odwiedzi Polskę i wspólnie z Komorowskim weźmie udział w uroczystościach z okazji 40-lecia wizyty ówczesnego kanclerza RFN Willy'ego Brandta w Polsce. Wtedy to szef niemieckiego rządu oddał pamiętny hołd, klękając przed pomnikiem ofiar getta warszawskiego i przepraszając tym samym za zbrodnie, jakich jego rodacy dokonali na Żydach.


Prezydent Niemiec podkreślił, że Polska i Niemcy powinny koncentrować się na współpracy z krajami Europy wschodniej. - Kiedy Polska przystąpiła do NATO i UE, zakończył się pewien etap i teraz należałoby rozszerzyć naszą współpracę także na partnerów na wschodzie Europy, którzy oczekują tego, aby silniej włączyć ich do życia Europy - powiedział. Wśród tych krajów Wulff wymienił Ukrainę, Białoruś, Mołdawię i Gruzję.


Goście uroczystości wysłuchali utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Jacka Kortusa, pianisty z Poznania, wyróżnionego w Konkursie Pianistycznym im. Chopina w 2005 roku.


Niemiecki Instytut Kultury Polskiej jest ośrodkiem informacyjno-badawczym, którego zadaniem jest pogłębianie wzajemnej wiedzy na temat życia społeczno-politycznego i kulturalnego w Polsce i w Niemczech. Zadanie to instytut realizuje przez projekty badawcze, organizację naukowych i publicznych form dyskusyjnych, własne serie wydawnicze oraz koordynację sieci polsko-niemieckich kontaktów.

«««   123»»»
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.