Środa, 17 listopada 2010

Prezydent: Polska i Niemcy odbyły długą i trudną drogę

Rozmowa prezydentów Polski i Niemiec


Przed uroczystościami prezydenci Polski i Niemiec mieli okazję do prawie godzinnej rozmowy. Bronisław Komorowski podkreślił, że on i Wulff sprawują swoje urzędy "mniej więcej od tego samego momentu" i planują, by czas ich kadencji "był wypełniony intensywną pracą w obszarze stosunków polsko-niemieckich, które stają się cząstką procesu integracji europejskiej".


- Umówiliśmy się na szereg przedsięwzięć, nie tylko spotkań, ale działań namawiających do wspólnej refleksji o przyszłości UE. Temu będą służyły debaty, które będą rokrocznie odbywały w Polsce i w Niemczech. Pierwsza taka debata będzie miała miejsce w Krzyżowej - podkreślił Bronisław Komorowski.


Polski prezydent zapowiedział, że razem z Wulffem będzie się starał "polityczną formułę Trójkąta Weimarskiego wypełnić treścią pozapolityczną". - Rozmawialiśmy o perspektywie pogłębionej współpracy w obszarze Trójkąta Weimarskiego i współpracy polsko-niemieckiej w perspektywie polskiego uczestnictwa w sferze euro - dodał Bronisław Komorowski.


- To będzie otwierało możliwość i perspektywę dla współpracy państw Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja), które są na głównej osi UE. Mamy aspiracje, aby 2015 roku zbudować jak najwięcej elementów łączących, także poprzez Trójkąt Weimarski - powiedział Prezydent RP.


Bronisławowi Komorowskiemu i Christianowi Wulffowi podczas lunchu towarzyszył piłkarz niemieckiej reprezentacji narodowej polskiego pochodzenia Lukas Podolski.
 

«««   123
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.