Środa, 17 listopada 2010

Prezydent za nową koncepcją strategiczną NATO

Tagi:  nato,  szczyt nato
Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w środę w Darmstadt, że na szczycie w Lizbonie Polska będzie bronić nowej koncepcji strategicznej NATO, zaproponowanej przez sekretarza generalnego Sojuszu Andersa Fogha Rasmussena.

- Trzeba było się nieźle napracować, aby dokument, który sekretarz generalny NATO wysłał do krajów członkowskich, miał taki kształt jak obecny. Trzeba będzie tego kształtu bronić - takie jest główne zadanie strony polskiej w Lizbonie - powiedział prezydent dziennikarzom towarzyszącym mu podczas wizyty w Niemczech.

Prezydent uczestniczył w Darmstadt w uroczystości z okazji 30. rocznicy powstania Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej.

Bronisław Komorowski podkreślił, że nowy dokument strategiczny NATO potwierdza, iż zadaniem Sojuszu jest przede wszystkim obrona terytoriów państw członkowskich. - Wpisują się w to także plany ewentualnościowe - zaznaczył. Plany ewentualnościowe są to scenariusze działania NATO na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa danego kraju.

Jak dodał, nowy dokument strategiczny powinien zawierać i będzie zawierał elementy związane z zasadą przestrzegania art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, który mówi o solidarnej reakcji na wszelkiego rodzaju zagrożenia.

Dopytywany, czy w Lizbonie uda się bez problemów przyjąć nową strategię Sojuszu, Bronisław Komorowski podkreślił, że podczas dyskusji ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych ujawniły się pewne odmienności w poglądach poszczególnych państw członkowskich. - Może to oznaczać, że dyskusja w jakiejś ograniczonej formie wróci na forum głów państw, ale zakładam, że propozycja Rasmussena jest absolutnie do obrony - dodał.

- Jest - mówiąc wprost - dobra, bo pozwala budować Sojusz Północnoatlantycki, także i Wojsko Polskie pod kątem potrzeb obrony naszego terytorium i obrony terytorium innych krajów członkowskich, a nie tylko pod kątem udziału w ekspedycjach - ocenił Bronisław Komorowski.

Jak dodał prezydent, uzgadniane są jego rozmowy bilateralne w trakcie szczytu w Lizbonie, ale nie chciał na razie zdradzać szczegółów. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.