Czwartek, 2 września 2010

Prezydent o nowej formule Trójkąta Weimarskiego

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Francji Bernardem Accoyerem. Mówił, że ważne jest rozwinięcie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Podpisuję się pod tym - oświadczył Accoyer.

Prezydent Komorowski powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Paryżu, że liczy, iż uda się uruchomić Trójkąt Weimarski na poziomie prezydentów. Zwrócił uwagę, że Polska powinna mieć ocenę własnego potencjału i w ramach tej oceny budować swoją pozycję w Europie. Przypomniał, że Trójkąt nie jest nowym narzędziem, a czymś, co już raz się sprawdziło, gdy Polska ubiegała się o akcesję do UE. Zobacz także: Prezydent: Będzie szczyt polsko-francuski Prezydent uczcił pamięć ofiar wojen Pierwsza oficjalna wizyta we Francji

Jak zaznaczył, formuła taka może się przyczynić do lepszego wzajemnego zrozumienia Francji, Niemiec i Polski. - Nie chodzi o zbudowanie nowego narzędzia, ale ożywienie tego, co funkcjonowało do połowy obecnej dekady, bo przecież były wcześniej spotkania głów państw w ramach Trójkąta - przypomniał.

Accoyer zgodził się, że rozwijanie współpracy w ramach Trójkąta jest bardzo ważne. Przypominał, że UE tworzy 27 państw, jednak z różnych powodów, np. historycznych bądź wspólnej polityki, pojawiają się okoliczności sprawiające, że niektóre z tych krajów chcą zacieśnić współpracę.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją. Ostatni prezydencki szczyt Trójkąta odbył się w Niemczech w 2006 roku. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał udział w szczycie Trójkąta - oficjalnym powodem była choroba polskiego prezydenta, ale nieoficjalnie pojawiały się informacje, że odwołał on spotkanie po lekturze obraźliwego artykułu w jednym z niemieckich dzienników.

Prezydent Komorowski poinformował też, że przedstawił Accoyerowi swoją ocenę dotyczącą współpracy polsko-rosyjskiej, a także polsko-ukraińskiej. Jak zaznaczył, na te sprawy Warszawa oraz Paryż mają absolutnie wspólny pogląd. Podkreślił, że w czasie rozmowy ustalono szereg obszarów, które otwierają możliwości pogłębienia współpracy polsko-francuskiej.

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego uzupełnił, że na spotkaniu omówione zostały też kwestie przyszłorocznego przewodnictwa Francji w G8 i w G20. - Mówiliśmy o kwestiach takich jak stabilność finansowa, integracja europejska, kwestie energetyczne, kwestie związane z rolnictwem. Jest wiele wspólnych spraw dla Francji i dla Polski, dlatego cieszymy się, że Polska obejmie przewodnictwo w UE w II połowie 2011 roku - podkreślił.

Accoyer nazwał Polskę przyjacielem Francji. Zaznaczył, że wizyta Komorowskiego w Zgromadzeniu Narodowym to kontynuacja wspaniałych relacji, jakie obecny polski prezydent stworzył jeszcze jako marszałek Sejmu.

 

Na czwartkowej konferencji prasowej w Paryżu po spotkaniu prezydenta RP z przewodniczącym francuskiego Zgromadzenia Narodowego Bernardem Accoyerem pojawiła się kwestia Romów. Jeden z francuskich dziennikarzy zapytał polskiego prezydenta, czy jego zdaniem polityka Francji odsyłającej do Bułgarii i Rumunii pochodzących stamtąd Romów narusza swobodę przemieszczania się obywateli europejskich w granicach UE.

 

- Po pierwsze, żaden z moich rozmówców w Brukseli nie poruszał tego problemu - odparł Bronisław Komorowski, który przed wizytą w Paryżu spotkał się w stolicy Belgii z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso, szefem Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem i przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

 

- Po drugie, chciałem wyrazić swoje głębokie przekonanie, że Francja jako ojczyzna praw człowieka potrafi te kwestie rozwiązywać zgodnie ze swoimi ideami - dodał Prezydent RP.

 

Przed przyjazdem do siedziby szefa Zgromadzenia Narodowego prezydent złożył kwiaty na grobie Fryderyka Chopina. Już na konferencji mówił, że jest to znakomity przykład tego, iż cała historia wspiera budowę jak najlepszych relacji polsko-francuskich w różnych obszarach, a w obszarze kultury przede wszystkim.

Późnym popołudniem Komorowski spotka się z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym oraz premierem Francoisem Fillonem. (PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.