Niedziela, 1 sierpnia 2010

Prezydent-elekt oddał hołd Powstańcom

Dziś w południe prezydent-elekt Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie następnie złożył wieniec.


W godzinie "W" przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach Bronisław Komorowski oddał hołd Powstańcom.


Uroczystości przy pomniku Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) to kulminacyjny punkt niedzielnych obchodów 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.


Punktualnie o godz. 17., gdy rozległ się sygnał miejskich syren, zebrani na cmentarzu, stojąc na baczność, uczcili bohaterów Powstania Warszawskiego minutą ciszy. Orkiestra wojskowa odegrała także Mazurka Dąbrowskiego.


Tradycja zbierania się przed pomnikiem Gloria Victis ma już kilkadziesiąt lat. Także w czasach, gdy komunistyczne władze nie zezwalały na obchodzenie rocznic powstania, warszawiacy - rodziny poległych oraz żyjący powstańcy przychodzili na Powązki, by w milczeniu oddać hołd bohaterom i złożyć kwiaty oraz zapalić znicze na ich grobach.

 

O godz. 20.00 prezydent-elekt spotkał się z harcerzami w Parku Wolności przed Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach VIII Światowego Zlotu "Twierdza" z okazji 100-lecia Harcerstwa. Organizatorem wieczornego ogniska był ZHP działający poza granicami kraju. 

 

(PAP, inf. własne)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.