Środa, 15 września 2010

Prezydent: Trybunał jest fundamentem państwa prawa

Do wyroków Trybunału o wyjątkowo dużym znaczeniu prezydent zaliczył ubiegłoroczne orzeczenie w sprawie udziału polskiej delegacji w posiedzeniach Rady Europy, które - jak powiedział - z jednej strony umożliwiło udział prezydenta w tych w posiedzeniach, z drugiej wskazało na konieczność współpracy najwyższych organów władzy i pozwoliło wyjść Polsce z klinczu, który wiązał się z osłabieniem jej międzynarodowej pozycji. Za bardzo ważne orzeczenie uznał też zajęcie stanowiska w kwestii niezależności NBP.

W ocenie prezydenta należałoby rozważyć, czy Trybunał w swych wyrokach nie powinien wskazywać jaki organ i w jaki sposób powinien realizować orzeczenie Trybunału. - Często niejasność kto lepiej wykona wyrok Trybunału przewleka decyzję i odsuwa w czasie realizację wyroku - uznał prezydent.

Prezes TK Bohdan Zdziennicki powiedział, że w roku 2009 po raz pierwszy wpłynęło do Trybunału mniej spraw niż rok wcześniej; było ich 501, czyli o 16 proc. mniej niż w roku 2008 (598). Prezes poinformował, że w roku ubiegłym Trybunał wydał 157 orzeczeń; 78 wyroków i tyle samo postanowień. Jedno orzeczenie dotyczyło sporu kompetencyjnego między prezydentem a premierem ws. reprezentowania Polski na szczycie Rady Europejskiej. Wśród najważniejszych orzeczeń prezes TK wymienił m.in. orzeczenie dot. ustawy o CBA i opłat abonamentowych.

W zgromadzeniu ogólnym oprócz sędziów TK udział wzięli także: I prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, RPO Teresa Lipowicz oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK odbywa się zazwyczaj w kwietniu, w tym roku zaplanowane na 14 kwietnia Zgromadzenie zostało odwołane ze względu na żałobę narodową.(PAP, inf. własna)
 

«««   12
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.