Sobota, 18 września 2010

"Chylę głowę przed prezydentem Kaczorowskim"

- Chylę głowę przed prezydentem Kaczorowskim za to, że łączył tradycje przedwojennej Polski z Polską po 1989 r. - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas odsłonięcia w Warszawie tablicy poświęconej ostatniemu prezydentowi II Rzeczypospolitej Polskiej Ryszardowi Kaczorowskiemu.


- Chciałem dziś pochylić nisko głowę i przed prezydentem Ryszardem Kaczorowskim i przed całym jego pokoleniem. Pochylić nisko, z ogromną wdzięcznością za to, że stali się, a on w sposób szczególny, elementem łączącym tradycje wolnej Polski z okresu przedwojennego i współczesnego naszego kraju - mówił Bronisław Komorowski.


W sobotniej uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli m.in.: prezydent Komorowski wraz z małżonką Anną Komorowską, żona Ryszarda Kaczorowskiego - Karolina z córkami i wnukami, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, minister w Kancelarii Premiera Władysław Bartoszewski, prymas senior, kardynał Józef Glemp, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, duchowni, harcerze oraz przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych.


Bronisław Komorowski podkreślał, że wspominamy dziś prezydenta Kaczorowskiego jako harcerza, jako żołnierza, ale też jako "wiernego Polsce wychodźcę w Londynie". - Jako postać spinającą tę Polskę, którą przechowaliśmy wszyscy razem w sercach z czasów przedwojennych, w pamięci własnych rodzin, własnych rodziców, dziadków, z tą Polską, którą udało nam się odzyskać, odbudować po 1989 roku - mówił prezydent.


Jak ocenił, Kaczorowski był osobą, która potrafiła zyskiwać serca i sympatię w całej Polsce. - To była osoba, która pokazywała wszystkim, jak można i jak trzeba się cieszyć z odzyskanej wolności" - podkreślił Komorowski. Jego zdaniem, Kaczorowski pokazywał "całym sobą, że odzyskana wolność jest rzeczą wielką i piękną".


Bronisław Komorowski zauważył, że tablica poświęcona Kaczorowskiemu zostaje odsłonięta w bezpośrednim sąsiedztwie bloku, w którym mieszkał legendarny żołnierz Szarych Szeregów, Jan Bytnar "Rudy".


Według prezydenta, warto podkreślać, że dobre, szlachetne, odważne czyny zawsze "powodują, że istnieje wdzięczność narodu". Jak mówił, z ogromną satysfakcją odnotowuję, że w wielu miejscach Polski też będą odsłonięte tablice upamiętniające prezydenta Kaczorowskiego.


- Widać, że dobre, piękne życie wywołuje odruchy z serca ludzkiego, powodujące chęć upamiętnienia - powiedział prezydent Komorowski.

 

Wcześniej tablicę umieszczoną w Al. Niepodległości w Warszawie poświęcił prymas senior, kardynał Józef Glemp. Wskazywał on, że prezydent Kaczorowski potrafił być człowiekiem świeckim, ale jednocześnie "bardzo religijnym".

 

(PAP, inf. własna)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.