Sobota, 18 września 2010

Para prezydencka na ceremonii otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010

Paradą 1500 sportowców z 56 krajów rozpoczęła się na stadionie warszawskiej Legii ceremonia otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych (ELIOS). W obecności ponad 20 tys. widzów, zapłonął Ogień Nadziei zapalony w greckim mieście Aleksandropolis.


Wśród honorowych gości znaleźli m.in. Bronisław i Anna Komorowscy oraz były prezydent Lech Wałęsa z małżonką.

 

Kilkuminutową owacją na stojąco publiczność zgotowała wkraczającej na płytę stadionu reprezentacji kraju, którą prowadził tercet Pierwszych Dam Polski: Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa.

 

- Witam w Polsce, w stolicy kraju, który modernizuje się od 21 lat – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas oficjalnego powitania uczestników olimpiady i gości.


Prezydent podkreślił w swym wystąpieniu, że jest to impreza szczególna, w której wszyscy są zwycięzcami. - Wy już zwyciężyliście wchodząc na arenę tych zawodów - zaznaczył.
 

- Chciałbym wyrazić moją głęboką nadzieję, że ta olimpiada przyczyni się do zbudowania trwałej wrażliwości na sprawę ludzi niepełnosprawnych w Polsce, we wszystkich krajach, które dzisiaj tu w Warszawie na olimpiadzie Państwo reprezentują. To także będzie zwycięstwo nowoczesności - dodał Bronisław Komorowski.

 

Widowisko wyreżyserował mieszkający w Polsce Grek Jorgos Stylianou odpowiedzialny m.in. za ostatnie festiwale piosenki w Opolu i Sopocie. Na scenie wystąpią polskie i zagraniczne gwiazdy estrady. Pożegnanie ekip nastąpi 23 września o godzinie 18 na Torwarze.


Niepełnosprawni intelektualnie sportowcy rywalizować będą w dziewięciu dyscyplinach: bowlingu, lekkoatletyce, jeździe szybkiej na wrotkach, koszykówce, 7-osobowej piłce nożnej kobiet, badmintonie, tenisie ziemnym i stołowym oraz trójboju siłowym.


Historia igrzysk rozpoczęła się w latach 60. ub. wieku. Ruch Olimpiad Specjalnych objął swoim zasięgiem 180 państw i trzy miliony sportowców oraz drugie tyle trenerów, działaczy i wolontariuszy. (PAP, inf. własna)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.