Czwartek, 30 września 2010

Prezydent: Każda inauguracja kolejnego roku akademickiego w Polsce to powód do dumy

Tagi:  studenci,  sggw

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że od 1 stycznia zwiększone zostaną zniżki na przejazdy dla studentów. Podczas inauguracji roku akademickiego na SGGW, prezydent podkreślił, że środowisko tej uczelni będzie jego naturalnym zapleczem w sprawach ważnych dla wsi.

 

Prezydent zaznaczył, że w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego studiują młodzi ludzie z całej Polski, którzy powinni mieć zapewniony kontakt ze swoimi rodzinami i społecznościami.

 

- Tą dodatkową szansą, o której chciałem zakomunikować z największą radością, głównie studentom, to jest to, że będziecie mogli kochani, korzystać z ulgi na przejazdy, nie tylko kolejowe, od 1 stycznia 2011 roku. Tak jak to zapowiadałem, tak jak to obiecywałem, od 1 stycznia 2011 roku będzie obowiązywała 51-proc. zniżka dla studentów - poinformował prezydent.

 

- To jest także wkład państwa polskiego w nowoczesność, którą chcemy łączyć z chęcią utrzymania wrażliwości na problemy społeczne wsi, rodziny wiejskiej. Chcemy łączyć z wrażliwością dla problemów i ekologicznych, rozwoju i konkurencji, a jednocześnie utrzymania tego, co jest niesłychanie wartościowe w życiu całego społeczeństwa, także indywidualnego człowieka, kontaktem ze swoim naturalnym środowiskiem - podkreślił prezydent. Zobacz także: Pierwsza Dama na inauguracji roku akademickiego

 

Bronisław Komorowski przypomniał, że głównym doradcą ds. wsi, organizatorem jego zaplecza doradczego w kwestiach wiejskich będzie b. rektor SGGW prof. Tomasz Borecki.

 

- Mam nadzieję, że wszyscy państwo, także obecny pan rektor i całe środowisko, staną się w ten sposób jakoś naturalnym zapleczem, które będzie mogło inspirować także i urząd prezydenta do podejmowania działań ważnych i dla uczelni, ale ważnych przede wszystkim dla polskiej wsi, dla polskiej gospodarki wiejskiej - podkreślił prezydent.

 

Jednocześnie zaznaczył, że każda inauguracja roku akademickiego "to jest powód do dumy, do podkreślenia nadziei i przekonania, że sprawy polskie idą w dobrą stronę". Przyznał, że chciał bardzo, by pierwszą inaugurację roku akademickiego, w której mógł uczestniczyć jako prezydent RP, spędzić właśnie w SGGW.

 

- Dlatego, że stąd świetnie widać zarówno przeszłość, wspaniałą tradycję, sensowną, mądrą tradycję mądrej, dobrej pracy, jak i dokonania ostatnich 20 lat, ale widać także i wielkie zadania stojące przed nami wszystkimi na przyszłość - ocenił Bronisław Komorowski.

 

Według prezydenta, SGGW, tak jak i całe szkolnictwo wyższe w Polsce odniosło niebywały sukces, jakim jest znacznie zwiększona liczba studentów. Ocenił, że SGGW to nowoczesna uczelnia o pięknej tradycji i sensownych celach, która aż trzykrotnie zwiększyła liczbę swoich studentów.

 

Prezydent zaznaczył, że wielką szansą, także dla rozwoju polskich uczelni, jest możliwość korzystania ze środków unijnych. - To jest ta nasza, polska, wielka, nowa szansa. Wiążą się z tym także i pewne zagrożenia, i wyzwania, wiąże się zjawisko konkurencji, która przecież będzie dotyczyć i szkolnictwa wyższego w coraz większym stopniu, jak i będzie dotyczyła wsi polskiej - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Obecnie na SGGW studiuje 27 tys. studentów i pracuje ponad tysiąc wykładowców na 28 kierunkach studiów. Uczelnia współpracuje z 250 zagranicznymi uczelniami i instytucjami z 50 państw świata. Jest najstarszą rolniczą szkołą wyższą w Polsce i czwartą tego typu uczelnią w Europie. Jej początki sięgają 1816 r. i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie.

 

(PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.