Czwartek, 11 listopada 2010

Tablica upamiętniająca Jana Nowaka Jeziorańskiego

W czwartek w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski odsłonił tablicę upamiętniającą słynnego "kuriera z Warszawy". Pamiątkową tablicę umieszczono przed domem, w którym Jan Nowak-Jeziorański spędził ostatnie lata życia po powrocie z długoletniej emigracji.

- Pokolenie Jana Nowaka-Jeziorańskiego było kamieniami przez Boga rzucanymi na szaniec, na którym moje pokolenie - pokolenie Solidarności, budowało wolną Polskę - powiedział podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski. - Ta tablica przypomina o tym, że moralnym fundamentem III Rzeczypospolitej są ci, których patriotyzm mierzył się zdolnością do ofiary i mądrej pracy dla Polski.

Obok prezydenta w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy udział wzięli m.in.: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, były szef MSZ i przyjaciel Jeziorańskiego Władysław Bartoszewski, ministrowie Bogdan Klich i Radosław Sikorski, były premier Tadeusz Mazowiecki oraz sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Na miejsce uczczenia pamięci wybrano dom przy ulicy Czerniakowskiej 178A na warszawskim Powiślu, w którym po powrocie do Polski w 2002 roku zamieszkał Nowak-Jeziorański. W styczniu bieżącego roku minęło pięć lat od jego śmierci.

Tablicę pobłogosławił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Pod tablicą złożono kwiaty.

W rok po śmierci pamięć "kuriera z Warszawy" uczczono "Ławeczką Jana Nowaka-Jeziorańskiego" - pomnikiem autorstwa Wojciecha Gryniewicza, który znajduje się przed domem na warszawskim Powiślu. Wówczas odsłonięciu pomnika towarzyszyło otwarcie w domu dyrektora Radia Wolna Europa Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Inicjatorka wzniesienia pomnika-ławeczki, jak i umieszczenia tablicy jest Hanna Fedorowicz.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.