Poniedziałek, 13 grudnia 2010

Prezydent przeciw używaniu terminu „polski obóz koncentracyjny”

Prezydent Bronisław Komorowski podpisuje petycję na iPadzie Prezesa Fundacji Kościuszkowskiej Alexa Storożyńskiego

Podczas wizyty w USA prezydent Bronisław Komorowski wyraził poparcie dla petycji Fundacji Kościuszkowskiej mającej na celu zaprzestanie używania terminu „polski obóz koncentracyjny” (oraz „polski obóz śmierci”) w mediach.

 

Termin powyższy jest sformułowaniem fałszywym, zniekształcającym historię i bezczeszczącym pamięć sześciu milionów Żydów pochodzących z dwudziestu siedmiu krajów, zamordowanych przez nazistowskie Niemcy w czasie II Wojny Światowej – czytamy w petycji, którą podpisało już ponad 153 tysiące osób, w tym były prezydent Lech Wałęsa, prof. Zbigniew Brzeziński, historyk Norman Davis, a także wielu polityków, ambasadorów i byłych więźniów Auschwitz.

 

Za pośrednictwem Fundacji Kościuszkowskiej do redakcji „The New York Times”,” The Wall Street Journal”,” The Washington Post” i „The Associated Press” trafi wniosek o zaprzestanie stosowania fałszujących historię terminów oraz o wprowadzenie poprawek do zbioru ogólnych określeń (tzw. stylebook) używanych przez dziennikarzy.

 

Prezydent poparł inicjatywę, składając elektroniczny podpis na ręce Prezesa Fundacji Kościuszkowskiej Alexa Storożyńskiego podczas kolacji w Blair House z wybitnymi uczonymi i prezesami firm amerykańskich.

 

Petycję można podpisać na stronie: http://www.thekf.org/events/news/petition/

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.