Wtorek, 14 grudnia 2010

Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim

Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przekazali we wtorek prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu Betlejemskie Światło Pokoju. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięła też udział pierwsza dama Anna Komorowska.


Prezydent powiedział podczas uroczystości, że dziś cały świat garnie się do światła betlejemskiego, jako źródła dobra i serdecznych myśli. Według Komorowskiego światło betlejemskie "jak mało co" pasuje do obyczajów, tradycji i optymistycznego sposobu widzenia świata typowego dla harcerzy i skautów.


Dziękując harcerkom i harcerzom prezydent życzył im dobrych świąt i tego, by czuwali przy świetle betlejemskim czując, że ono świat i ludzi czyni lepszymi. Gromadząc się wokół tego światła - mówił Bronisław Komorowski - można poczuć to, co jest istotą harcerstwa - braterstwo.


Betlejemskie Światło Pokoju - symbol nadziei, miłości i pojednania harcerze ZHP odebrali od słowackich skautów w Nowym Smokowcu przy granicy z Polską. Płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego dotarł do Polski po raz dwudziesty.


Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafi na wigilijne stoły w całej Polsce oraz do kościołów, szkół, urzędów i szpitali. Podobnie jak w latach ubiegłych, Światło zostanie przekazane nie tylko prezydentowi, ale także premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu.


Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, betlejemski płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy.


Polscy harcerze Betlejemskie Światło Pokoju odbierają od 1991 roku od swoich słowackich kolegów, a następnie przekazują je na Ukrainę, Litwę i Białoruś.

 

(PAP)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.