Poniedziałek, 20 grudnia 2010

W Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie

Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego uroczyście zainaugurowano w poniedziałek prace nad Strategicznym Przeglądem Bezpieczeństwa Narodowego.

- Dzisiaj inaugurujemy Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego, dzieło bezprecedensowe. Mamy ambicje objęcia o wiele szerszego spektrum spraw niż sprawy czysto obronne - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. - Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego to wstęp do opublikowania tzw. białej księgi, która ma być podstawą myślenia o przyszłości obronności i bezpieczeństwa kraju - zapowiedział prezydent.

- Chcielibyśmy, zgodnie z tym co się dzieje w Sojuszu Północnoatlantyckim, potraktować bezpieczeństwo państwa jako problem wykraczający poza obszar zainteresowań jednego resortu - dodał.

- To próba bardziej syntetycznego spojrzenia na całość problematyki bezpieczeństwa - ponad naturalnymi granicami działalności i zainteresowania poszczególnych resortów, także ponad klasycznym pojmowaniem i identyfikowaniem spraw związanych z obronnością - wskazał.

Prezydent podkreślił, że Polska jest w gronie nielicznych państw, które podejmują się strategicznego przeglądu spraw bezpieczeństwa. - Jesteśmy niewątpliwie jednym z najbardziej zaawansowanych krajów, jako jeden z pierwszych podejmujemy taką całościową próbę - powiedział.

Akty powołania uroczyście odebrali z jego rąk przewodniczący Zespołów Problemowych i ich zastępcy oraz członkowie Zespołu Doradczo-Konsultacyjnego SPBN.

Szef BBN Stanisław Koziej zapowiadał, że w opracowanie Przeglądu, który ma wskazać optymalne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa naszego kraju, zaangażowani zostaną eksperci i specjaliści ze środowisk pozarządowych. Prace nad nim mają odbywać się m.in. w formie posiedzeń, narad, seminariów i konferencji. (PAP)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.